TR Doktor
Nöralterapi Nedir? Nöralterapi gaziantep doç.dr. irfan koca

Nöralterapi Nedir?

Yazar: Doç. Dr. İrfan Koca

Nöralterapi Yöntemleri

Nöralterapi injeksiyonları %1’lik prokain veya %0,5’lik lidokain kullanılarak yapılır. Nöralterapi uygulamalarında kortizon (steroid) kullanılmamaktadır. Amaç lokal anestezik uyarı ile nörojenik imza silinmesini gerçekleştirmek, şikayetlerin kısır döngüsünü kırmaktır.

Bölgesel Nöralterapi Uygulamaları : 

Tetik nokta injeksiyonları, iç organ yansıma bölgeleri ”Head zone” injeksiyonları, bozucu alan olabilecek yara, yanık, aşı izleri skar dokuların injeksiyonu. Alt ve üst ekstremiteler, baş-boyun bölgesi lenfatik drenaj için injeksiyonlar (belt injeksiyonları). Şikayetlerin kaynaklandığı eklem çevresi ligaman yapılarına injeksiyon uygulamaları. Akupunktur, mikrosistem akupunktur (Yamamato, Siener, EKİWO vb) noktalarına nöralterapi uygulamaları. Bu uygulamalar yüzeyel olarak; cilt, cilt-altı, kas dokuları ve tendonlara uygulanmaktadır.

 Seğmental Nöralterapi Uygulamaları

Yapılacak tedavi bölgesinin bağlantılı omurga segmentlerine yapılan cilt, cilt-altı injeksiyon uygulamalarından ibarettir. Baş ağrısında servikal omurlar, batın bağlantılı şikayetlerde torakal omurlar, pelvis-bel-bacak şikayetlerinde lumbal ve sakral omurga segmentlerine cilt, cilt-altı ve interligamenter olarak injeksiyonlar uygulanır.

 Genişletilmiş Segmental Nöralterapi Uygulamaları 

Şikayetlerin yansıdığı segmentlerin bağlı bulunduğu derin ganglion yapılarının çevresine yapılan derin injeksiyon uygulamalarıdır. Bunlar baş boyun bölgesinde; gasser, pytergopalatinum, otikum ganglionları, batın bölgesinde; spanik, çöliak, sempatik ganglionlardır. Ayrıca ilgili segment arka kök ganlionları, sakral kanal, faset eklem ve sakroiliak eklem injeksiyon uygulamalarını içermektedir.

Doç. Dr. İrfan Koca İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.