TR Doktor
Ozonterapi Nedir? Gaziantep Ozonterapi doç.dr. irfan koca

Ozonterapi Nedir?

Yazar: Doç. Dr. İrfan Koca

Vücudumuz mükemmel bir oksidatif sistemdir. Bu oksidadif sistem dışardan yiyeceklerle aldığımız enerjiyi hücrelerimizin kullanabileceği enerji modeline; ATP ye çevirmektedir. ATP’ler yakılarak bedenimizin enerji ihtiyacı olan fonksiyonları yerine getirilmektedir. Bu enerjinin kullanımı sonucu ortaya çıkan metabolitlere “Serbest Oksijen Radikalleri (SOR)” denilmektedir. “SOR” hücrelerimiz için zararlı ürünlerdir ve hücrelerden başlayarak vücudumuzun yaşlanmasına neden olurlar. Bedenimiz, mükemmel bir mekanizma oldugundan bunlardan korunmanın yollarını da kendi bünyesinde barındırmaktadır.  Bu SOR’ lerinden korunmanın yollarına “Antioksidan Sistemler” denir.

İşte ozonterapinin temel etki mekanizması bu “Antioksidan Sistemlerin” uyarılmasıdır. Ozon gazı kana karıştırılması ile birlikte tüm antioksidan sistemlere mesaj gönderilmiş olur ve antioksidan sistemler aktif çalışmaya başlar. Antioksidan sistemlerin aktiflenmesi ile ortamda birikmiş olan serbest oksijen radikalleri (SOR) hızla bağlanarak zararsız hale getirilir. Böylece ozonterapi uygulanması sonrasında bedenimiz daha zinde ve enerjik bir duruma gelir. 
Ozonterapi uygulaması ile bedenimizde oluşmuş ve birikmiş oksidatif metabolizma zararlı atıkları uzaklaştırılmış ve zararsız hale getirilmiş olur. Bu zararlı maddelerden uzaklaştırılması geçici bir süre olacaktır. Zararlı metabolitlerin üretiminin antioksidan sistem kapasitesinin üzerinde olması durumunda, ozonterapi ihtiyacı sürekli hale gelecektir. Ozonterapi ile birlikte temizlenmeye çalışılan metabolit üretiminin azaltılmasına yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Bu durumda ozonterapi uygulamaları ile daha başarılı sonuçlar elde edilecektir. Tek başına ozonterapi uygulamaları sürekli hale gelen ilaç tedavilerinden farklı bir uygulama olmayacaktır. Düzenli ve sürekli olarak ozonterapi ihtiyacı olacaktır.
Ozonterapi uygulamaları çok faydalı tamamlayıcı tıp uygulamalarıdır. Hastaların tedavisinde hızlı sonuç alınarak tedaviye uyumunu arttırır. Vücuttaki zararlıların hızlı bir şekilde atılımını sağlayan bir yöntem olarak ciddi ve kanıtlanmış yararları vardır. Bu nedenle hastalıkların tedavisi dışında,  yaşlanmanın geciktirilmesi ve daha zinde bir vücuda sahip olmak amaçıyla kullanılmaktadır. 

Medikal Ozonun Kullanıldığı Alanlar

Ozon çeşitli hastalıkların tedavisinde farklı uygulama şekilleri ve dozlarda kullanılır. Ozon terapi düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metoddur. Kontrolsüz hipertiroidi hastalarına ve bakla allerjisi (favizm=glukoz-6-fosfat dehidrogenaz yetmezliği) olan hastalara uygulanamaz.

1.    Romatizmal hastalıklar (Ankilozan spondilit  ve Romatoid Artrit tedavisi) 
2.    Hepatitler (Hepatit B ve Hepatit C tedavisi) 
3.    Eklem kireçlenmelerinin tedavisi (Artrozlar, eklem sıvısının azalması, eklem içine injeksiyon)) 
4.    Kemik erimesinin (Osteoporoz) tedavisi 
5.    Kronik yorgunluk ve Fibromiyalji tedavisi (Kas içine injeksiyonlar) 
6.    Felç sonrası nörolojik durumlar 
7.    Kas ve eklem ağrılarının tedavisi (Bel fıtığında, Disk içine injeksiyon)
8.    Baş dönmesi ve kulak çınlamasının tedavisi 
9.    Migren ve baş ağrılarının tedavisi 
10.    Multipl skleroz, Parkinson gibi dejeneratif sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde 
11.    Hipertansiyon ve kalp hastalıklarının tedavisinde 
12.    Tip 2 diyabet tedavisinde 
13.    Kanser tedavisinde kemoterapi etkinliğini arttırma ve yan etkilerin azaltılmasında 
14.    Ülseratif  Kolit , Crohn  Hastalığı gibi kronik barsak hastalıklarında 
15.    Gastrit ve mide ülseri tedavisi 
16.    Kapanmayan yaralar , diyabetik ayak yaraları , yanıkların tedavisi 
17.    Kalp damar hastalıkları, venöz yetmezlik ve yaraları gibi damar hastalıklarında 
18.    Burger hastalığının tedavisi 
19.    Akut ve kronik enfeksiyon hastalıklarının tedavisi 
20.    Sedef hastalığı, vitiligo, egzema, liken planus, skleroderma, mantar hastalıkları ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisi 
21.    Alerjik astım, alerjik rinit  gibi alerjik kökenli hastalıkların tedavisi 
22.    Anti-aging (yaşlanmanın geciktirilmesi)
23.    Detoks (toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması)
24.    Yaşlılığa bağlı görme sorunları (Maküler dejenerasyon)

Doç. Dr. İrfan Koca İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.