TR Doktor

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender

Tıbbi Onkoloji (İç Hastalıklar)

Tıbbi Onkoloji (İç Hastalıklar) branşında Isparta ilinde Özel Isparta Meddem Hastanesi kurumunda görev yapmaktadır.

Profil Görüntüleme

Son 30 Günlük

Soru
Sor

Soru Sor

İletişim Bilgileri

Meddem Hastanesi, Modern Evler Mahallesi, Süleyman Demirel Cd. No:179, 32200 Merkez/Isparta


drkalender@hotmail.com

ispartaonkoloji.com

Verdiği Hizmetler

Akciğer Kanseri Mide Kanseri Böbrek Kanseri Kolorektal Kanser (Kalın Bağırsak Kanseri) Pankreas Kanseri Gırtlak (Larenks) Kanseri Kanser Göğüs Kanseri Prostat Kanseri Yumurtalık Kanseri Karaciğer Tümörleri Rahim Ağzı Kanseri Malign Melanom Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Yeri Bilinmeyen Kanserler Safra Kesesi Kanseri Meme Kanseri Testis Kanseri Nazofarenks Lenfoma Kemik Tümörleri Deri kanserleri Mezotelyoma Sarkomlar Safra Yolları Kanseri Endometrium Kanseri İç Hastalıkları Onkoloji

Sorular ve Cevaplar

Prostat Kanseri Hocam merhabalar, ilerleyen yaşlarda görünen prostat kanserinin erken belirtileri nelerdir ? Hastalığın meydana gelmemesi veya meydana gelen sorunların ilerlememesi adına neler yapılabilir ? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Uzmanın Cevabı: Prostat kanseri bulguları prostattaki kitleye bağlı ve varsa uzak metastaza bağlı bulgular olabilir. Prostata bağlı şikayetler sık ve az miktarda idrar yapma, geceleri idrara kalkma, idrarda çatallanma, idrar yolu iltihabı vb olabilir. Uzak metastaza bağlı şikayetler ise metastaz gelişen organa bağlı olabilir. Prostat kanseri sıklıkla kemik metastazı yaptığı için kemik ağrıları, kırık gelişebilir. Bu şekil bulgular varsa erkenden üroloji uzmanına başvurmak gerekir. Bir de tarama amaçlı olarak 50 yaşından itibaren yıllık PSA düzeyi ve prostat muayenesi yapılabilir. Geçmiş olsun.
başım ağrıyor ne yapayım başım ağrıyor ne yapayım
Uzmanın Cevabı: Geçmiş olsun. Başağrısının bir çok sebebi olabilir. Hipertansiyon için tansiyon ölçümü ve takibi yapın. Yoksa gerilim tipi başağrısı, migren, sinüzit, vs bir çok durum başağrısına sebep olabilir. Bazen beyin tümörü gibi çok nadir sebepler başağrısı yapabilir. Tansiyon normal ise bir Nöroloji Uzmanından yardım alabilirsiniz.
Meme kanseri Meme kanseri tedavi görmekte olan annem var. Kemoterapi işlemi tamamlandı. Ancak ayaklarında şişme oluştu. Nefes darlığı başladı. Bunun için nasıl bir tedavi öneriyorsunuz.
Uzmanın Cevabı: Geçmiş olsun. Meme kanseri tedavisinde uygulanan adriamisin gibi kemoterapi ilaçları kalp yetmezliğine sebep olabilir. Ayaklarda şişme (ödem) bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Nefes darlığı da varsa kalp yetmezliği yönünden mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesini öneririm. Kalp yetmezliği yoksa diğer olası sebebleri araştırmak lazım.
Pankreas kanseri Babam pankreas kanseri 3 kurunu aldı ama sürekli enfeksiyon kapıyoo 2 gün önce ateşi 40 cıktı hastanaye kaldırdık enfelsiyon%83 cıktı doktor normal bu hastalar için diyerek bizi gönderdi benim içim hiç rahat degil hastanede yatması gerekmiyomu normalde yardımcı olursanız cok sevinirim .
Uzmanın Cevabı: Geçmiş olsun. Pankreas kanseri, kemoterapi uygulanırken ateş ve enfeksiyon gelişiyorsa bunun sebebini ortaya koymak lazım. Kemoterapi sonrası nötrofil değerlerinde ciddi düşme ve buna bağlı febril nötropeni dediğimiz ciddi ateşli tablo gelişebilir. Febril nötropeni geliştiği lazım mutlaka hastaneye yatırıp tedavisini düzenlemek lazım. Bu durumu hastanızı takip eden doktoru ile de görüşün.
Dalak Büyümesi Merhaba, Abimin dalağında büyüme tespit edildi. 01.06 17 tarihinde 141 mm olarak ölçüldü. Gittiği doktor 01.06 tarihinde antibiyotik tedavisine başladı.14.06.17 tarihinde dalağı 151 mm ölçüldü ve Para-aortik en büyükleri 17x11 mm boyutlarında lenf nodları izlendi. 14.06.17 tarihli tahlillerinde ise MO% 18,9; WBC 4.09; HGB 10,5; HCT 33,5; MCV 74,7; MCH 23,4; PLT 346; RDW CV 16,4 VE CRP 120 çıktı. Kilo kaybı ve gece terlemesi var, 32 yaşında. Bir süredir gripti daha önce antibiyotik kullandı; fakat geçmedi. Henüz biyopsi yapılmadı, doktor lenfoma ya da anemi, ilik kanseri olabileceğini söyledi. Doktorun tahminleri doğru mudur? Görüşlerinizi iletirseniz sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Uzmanın Cevabı: Geçmiş olsun. Dalağı büyüten birçok sebep vardır. Bunlardan bir tanesi de lenfoma tutulumuna bağlı dalak büyümesidir. Kan tahlilinde anemi var, ancak anemi bir hastalık değildir, bir hastalığın bulgısudur veya sonucudur. Kilo kaybı ve gece terlemesi olması akla sistemik bir hastalık getiriyor. Dalak büyümesi, lenf nodları, anemi, gece terlemesi, kilo kaybı varlığında lenfoma, lösemi, tüberküloz, vb hastalıklar akla geliyor. Daha çok lenfoma olabilir gibi. Ama kesin tanı için lenf nodu biyopsisi ve kemik iliği biyopsisi ile değerlendirmek lazım.
Tümü
Merak Ettiğiniz Soruları ve Rahatsızlığınızı Hemen Uzmana Sorun Uzmana Soru Sorun

Uzman Hakkında

Özgeçmiş

İlk-orta ve lise eğitimimi Hollanda ve Birecik' te tamamladım. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi' nden 1997 yılında mezun oldum. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi' nden İç Hastalıkları uzmanlığı, 2009 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi' nden Tıbbi Onkoloji uzmanlığı aldım. 2012 yılında Tıbbi Onkoloji alanında Doçent ünvanı aldım. Uluslararası hakemli dergilerde 62 makale, 519 tane atıf, uluslararası bilimsel toplantılarda 22 tane bildiri sunumu, ulusal hakemli dergilerde 9 makale, Ulusal bilimsel toplantılarda 66 bildiri sunumu bulunmaktadır. Gaziantep' te özel Onkoloji Kliniğimde danışmanlık, kanser tanı, takip, tedavi planlaması, destek tedavileri (ağrı, bulantı, beslenme, enfeksiyon, vs), kanser tarama hizmetleri verilmektedir. Hastaların tedavi ve takipleri hastaların genel durumları göz önüne alınarak güncel bilimsel gelişmeler ve kanıta dayalı tıbbi uygulamalar çerçevesinde yapılmaktadır. Hasta ve hasta yakınlarıyla yeterli düzeyde bilgilendirme ile işbirliğine dayalı, ortak kararla tedavi ve takip sürecini yürütmekteyiz. Isparta Özel Meddem Hastanesinden Hizmet Vermekteyim.

Akademik Geçmişi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (1997)

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (İç Hastalıkları) (2002)

Sertifikalar

Mesleki Kariyer

İstanbul Tıp Fakültesi (1997-2002)

Gaziantep Üniversitesi (2004-2016)

Özel Isparta Meddem Hastanesi (2017-)

Uzmanlık Alanları

Tıbbi Onkoloji (İç Hastalıklar)

Bilinen Diller

İngilizce

Kurum İmkanları

Ödeme Seçenekleri

Anlaşmalı Kurumlar

Makaleler

Kanser Hastalarına Kullanılmaması Gereken 7 Cümle

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender

(“Cancernetwork”, “home of ONCOLOGY journal” dan) 1. Korkarım ki kötü haberlerim var. 2. Bu hastalık başladığında doktora başvurmaman için bazı sebeplerin mi vardı? 3. Destek ve ek tedavilere harcadığın paranı israf ediyorsun. 4. Yaşadığın yerden (şehir, köy, vs) ayrılmanı istemiyorum. 5. Eğer sigara kullanmasaydın bütün bunlar başına gelmeyecekti. 6. …… kadar ay ömrün kaldı. 7. Bu tedavi seni...

Zerdeçal ve Tedavide Kullanımı

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender

Bilimsel ismi “Curcuma Longa”, bunun dışında yaygın kullanılan isimlerinden bazıları Hint safranı, “curcumin”, “jiang huang” olan zerdeçalın tıbbi öyküsü yaklaşık olarak 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Geleneksel tıpta daha çok yara iyileşmesi ve mide problemleri için kullanılmaktadır. Yapısında bulunan rizom ise bazı ülkelerde kozmetik maddelerde veya baharat olarak yemeklerde renklendirici olarak kullanılmaktadır. Zerdeçal...

Bütün Kanser Hastalarında AĞRI Şikayeti Olur mu?

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender

Kanser hastalarının ve yakınlarının en ciddi endişelerinden biri de hasta için ağrı şikayetidir. Bu endişelerini “hastamız çok ağrı çeker mi?, hastalığın son döneminde şiddetli ağrı şikayeti olur mu?” şeklinde sorularla ifade ederler. Kanser hastalarının özellikle metastatik evrede %50’ den fazlasında, hastalığın son dönemlerinde ise %80-90 oranında ağrı şikayeti olduğu tahmin edilmektedir. Bu...

Kanser Tedavisinde Standart Tedavi Yanında Tamamlayıcı Tedavi Yöntemleri

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender

Kanser hastalığında tedavi  kararı verilirken birçok faktör göz önüne alınır. Kanserin özellikleri ve hasta ile ilgili değişik faktörler uygulanacak tedavi şeklininin belirlenmesini etkiler. Kanser hastalığında uygulanan başlıca tedavi yöntemleri şunlardır: Konvansiyonel tedaviler: Cerrahi girişim, Kemoterapi, Radyoterapi, hormonoterapi, immunoterapi, vs. Klinik çalışma ve araştırma tedavileri. Tamamlayıcı tedaviler. Alternatif tedaviler. İntegratif tedaviler: Konvansiyonel tedaviler ile tamamlayıcı tedavilerin birlikte uygulanması. “Fraud”...
Tüm Makaleler

Videolar


Tüm Videolar

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender Uzmanı İçin Yapılan Görüşler

Yorum ekleyin ve uzman ile ilgili görüşünüzü iletin

.
22/09/2020
İyi bir hekim
Tüm Yorumlar