TR Doktor
Göz Yaşarması Bebeklerde Göz Çapağı Bebeklerde Göz Yaşarması Normal mi

Bebeklerde Göz Yaşarması ve Çapaklanma

Yazar: Uzm. Dr. Mehmet Gökhan TEKİN

Bebeklerde göz yaşarması ve çapaklanma çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Genelde gözyaşı kanalının tıkanması sonucunda meydana gelmektedir. Gözyaşı, göz yüzeyinin korunması için salgılanmakta ve fazlası gözyaşı kanallarıyla burun boşluğuna akmaktadır. Gözyaşı kanalları fonksiyonunu gerçekleştiremezse fazla gözyaşı, göz yüzeyinde birikerek gözlerde sulanmaya ve çapaklanmaya neden olur. Bu durum tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Özellikle uyku sonrası bu akıntılar kabuklaşabilir ve bebeğin gözünü açamayacağı şekilde göz kapaklarını birbirine yapıştırabilir. Bunun haricinde enfeksiyonlar da bebeklerde göz çapaklanmasına neden olmaktadır. Özellikle akıntı ve çapaklanma, doğumdan hemen sonra başlamışsa bu, doğum kanalından alınan enfeksiyon nedeniyle olabilir.

Bebeğimizde göz yaşarması ve çapaklanma olduğunda ne yapmalı? Çoğunlukla kendiliğinden düzelse de, bazı bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı devam eder. Öncelikle hijyen kurallarına dikkat etmek çok önemlidir. Göz kapaklarının iç köşesinde bulunan gözyaşı kanalının üzerine masaj uygulanması faydalıdır. Önce çapaklar temiz pamuk ve su ile silinmeli, sonra burun kökünden aşağı doğru tek hamle ile küçük parmakla günde 4-6 kez, 10 sefer masaj uygulanmalıdır. Eğer enfeksiyon düşünülüyorsa doktorunuz tarafından önerilen damla veya kremler kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri ile tıkalı gözyaşı kanalları altı ay ile bir yıl arasında açılır. Bir yıl masaj uygulaması sonunda açılmayan tıkanıklarda cerrahi işlemler gerekebilir.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                       Uzm. Dr. Mehmet Gökhan Tekin

 

Uzm. Dr. Mehmet Gökhan TEKİN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.