TR Doktor
Çocuklarda Rotavirüs Rotavirüs Aşısı

Rotavirus Enfeksiyonu Nedir? Korunmak İçin Aşı Yaptıralım mı?

Yazar: Uzm. Dr. Mehmet Gökhan TEKİN

Rotavirus enfeksiyonu, bebek ve küçük çocuklarda görülen ishalin önemli nedenlerinden biri, ağır ishallerin en sık nedenidir. Dünya genelinde çok sık görülmekle birlikte, hastane yatışlarına, hatta ölüme sebep olabilmektedir. Özellikle 3-24 ay arası küçük çocuklarda ağır enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Hijyen koşullarından bağımsız olarak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde benzer sıklıkta görülmektedir. Enfeksiyonun yayılımı birçok yolla olabilmektedir ve oldukça bulaşıcıdır. Kişiden kişiye temas, hastalık bulaşmış eşyalar, yiyecek ve içecekler, öksürük ve hapşırık ile rotavirüs bulaşabilmektedir. Dolayısıyla diğer ishal nedenlerinden farklı olarak hijyen kurallarına uyulmasının belirgin bir koruyuculuğu yoktur.

Rotavirüs ishalinden korunmak için en etkili yöntem nedir? Hastalığın azaltılması ve önlenmesi ancak etkin ve güvenilir aşılarla mümkün olabilmektedir. Rotavirüs aşısı bebeklik döneminde yapılmaktadır. Aşı ile rotavirüs enfeksiyonu tamamen engellenmemekte, ancak görülme sıklığı azalmaktadır. Hastalığın hafif geçirilmesini sağmakta, özellikle ağır rotavirus enfeksiyonundan korumaktadır. Rotavirüs aşısı yapıldığında bebeğiniz, çocuğunuz ishal olmayacak demek değildir. Çünkü hem aşı %100 koruyucu değildir, hem de başka birçok ishal yapan ajan daha bulunmaktadır.

                                                                                                                                                                                                                        Uzm. Dr. Mehmet Gökhan Tekin

Uzm. Dr. Mehmet Gökhan TEKİN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.