TR Doktor
yenidoğan göbek bağı göbek bakımı sağlam çocuk takibi bebek takibi göbek kordonu

Bebeklerde Göbek Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazar: Uzm. Dr. Mehmet Gökhan TEKİN

Göbek bağı nedir? Ne işe yarar? Bebeğiniz doğdu, kucağınıza aldınız hayırlı olsun! Sağlıkla geçen 1-2 günlük hastane süreci sonrasında eve geldiniz. Bebeğinizi bez veya kıyafetlerini değiştirmek için yatırıp soydunuz ve üzerinde plastik bir mandal olan yaklaşık 2.5-5 cm.’lik göbek bağı ile karşılaştınız. Bu da ne? Ne yapacağım ben şimdi bununla? Dokunabilir miyim? Dokunursam bebeğimin canı yanar mı? Hiç merak etmeyin!

Göbek bağı, bebeklerin, anne karnındayken ihtiyaç duydukları besin ve oksijeni anneden sağladıkları bir dokudur. Göbek bağı ortalama 5 ila 15 gün içerisinde düşer. Ebeveynlerin yeni doğmuş bebeklerinde en çok korktuğu şeylerden birisi olmasına rağmen, düşünülenin aksine göbek bağına veya mandalına dokunarak hareket ettirmek bebeğin canının yanmasına veya ağrımasına sebep olmaz. Göbek bakımında önemli olan göbeği temiz ve kuru tutmaktır, bez bağlarken göbek bağı bezin dışında kalmalıdır, eller sabunla yıkanmadan göbek bağına dokunulmamalıdır. Unutmayın göbek bağı dış ortamla vücut içi arasında açık bir kapıdır. Göbek bağı düşmeden ve varsa yarası iyileşmeden bebek küvette yıkanmamalıdır. Bu sürede bebek göbeğine su değmeyecek şekilde banyo yaptırılmalı ya da sadece pamuk ve su ile temizlenmelidir. Göbek düştükten sonra aktif kanama, ciddi ve sürekli şekilde kanın bebeğin giysisine bulaşması, iltihaplı akıntı anormaldir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun.

 

                                                                                                                   Uzm. Dr. Mehmet Gökhan Tekin

 

Uzm. Dr. Mehmet Gökhan TEKİN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.