TR Doktor
Narkozsuz sünnet sünnet doğal uyku sünneti bebek sünneti yenidoğan sünneti sünnet riskleri narkozla yapılan sünnet lokal anestezi

Doğal Uyku Sünneti Nasıl Yapılır?

Yazar: Op. Dr. Mustafa Aydinç

Bebek normal uykusundayken yapılan sünnet işlemine verilen isimdir. Doğal uyku sünneti sırasında bebeğe herhangi uyutucu ve sakinleştirici (narkoz, sedasyon ) ilaç verilmez. Özel tecrübe gerektiren bir dizi işlemler sonucunda bebek normal uykusundayken sünnet işlemi yapılır. Bu işlem sırasında anne ve baba çocuğunun yanında bulunabilmekte yapılan işlemleri gözlemleyebilirler. Doğal uyku sünneti isminden de anlaşılacağı gibi tatsız görüntü ve duygulardan uzak huzur içerisinde çocuk normal uykusundayken, anne ve babanın yanında sünnet yapılır. Kan tahlili yapılmasına, çocuğun aç kalmasına ve serum takılması gerekmez. Narkoz ve uyutucu hiç bir ilaç verilmediği içinde genel anestezi risklerinden korunmuş olur. Tek başına lokal anestezi ile yapılan bebek sünnetleri bebek ve ailesi ve hatta bu işlemi yapan hekim için sonderece rahatsızlık veren bir durumdur.
Doğal uyku sünneti sırasında bebek ağlamadığı içinde sünnet işlemini gerçekleştiren cerrah daha rahat ve titiz çalışır. Bu da yapılan sünnetin daha doğru daha estetik olmasını ve sünnet sonrası sorun çıkma ihtimalini azaltır.

Op. Dr. Mustafa Aydinç İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.