TR Doktor
alanya çocuk cerrahisi

İnmemiş Testis ve Testis Torsiyonu

Yazar: Op. Dr. Mustafa Aydinç

İNMEMİŞ TESTİS

Doğumda testisin torbada olmaması ile tanınır. İnmemiş testis karın içinden torbaya kadar olan göç yolu boyunca herhangi bir yerde bulunabilir. İnmemiş testis ameliyatı 2 yaşından önce yapılmalıdır. Testisin inmemesi hem aynı taraf inmeyen testis hem de karşı taraf inmiş testisi etkileyerek üreme hücrelerinde bozulmaya yol açmaktadır. İnmemiş testisli olgularda kasık fıtığı, testis torsiyonu, travmaya yatkınlık, psikolojik etkilenme ve testis malignensisine yatkınlık riski bulunmaktadır. Testisin elle saptanamadığı durumlarda karın içinde testis olup olmadığı araştırılmalıdır.

TESTİS TORSİYONU

Testisin kendi etrafında dönerek kan dolaşımının bozulması ve düzeltilmediği takdirde testisin canlılığını yitirmesi ile sonuçlanan tablodur. Ergenlerde, küçük çocuklarda, yenidoğanlarda hatta anne karnında oluşabilir. Ergenlerde daha sık görülür. Ani başlayan şiddetli ağrı, torbada kızarıklık ve şişlik ile kendini gösterir. Benzer yakınmalara yol açabilecek pek çok durum arasından ayrımı yapılmalıdır. Tedavisi acil cerrahi düzeltmedir. Testis canlılığını yitirmişse çıkarılması gerekebilir. Testis korunabilmişse tekrar dönme riski bulunduğundan torbaya tespit edilmelidir. Testis kaybedilmişse yerine protez yerleştirilmesi mümkündür.

Op. Dr. Mustafa Aydinç İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.