TR Doktor
Op. Dr. Mustafa Aydinç Alanya Çocuk Doktoru Alanya Çocuk Sağlığı Yemek borusu Yabancı Cisim Kaçması

Çocuklarda Yemek Borusuna Yabancı Cisim Kaçması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yazar: Op. Dr. Mustafa Aydinç

Çocukluk döneminde yemek borusuna yabancı cisim kaçması çok sık karşılaşılan bir durum olup bazan hayati tehlike oluşturabilmektedir. Yabancı cisim yutmaları sıklıkla evde bulunan küçük oyuncak parçaları, madeni paralar, oyuncak yada saat pilleri, toplu iğne yada çengelli iğne yada tavuk kemiği ve balık kılçığı gibi gıda parçaları takılıp kalabilir.
Yutulan yabancı cisim soluk borusunu tıkayacak büyüklükte ve ağız içerisinde ise parmaklarla   bölgeyi tahriş etmeden alınabilir. Eğer cisim yemek borusuna takılı kalmış yada mide barsak kısmına ulaşmışsa mutlaka hasteneye gidilmelidir.

Yemek borusuna takılı kalan cisim ne olursa olsun genel anestezi altın da endoskopik olarak çıkarılmalıdır. Mide ve barsak kısmına ulaşmış cisimlerin büyüklüğüne, şekline ve maddenin içeriğine göre tedavi planı   oluşturulur. Mide barsak kısmında takılıp kalan ve bu organların yaralanmasına neden olan çisimler için müdahale gerekebilir

Op. Dr. Mustafa Aydinç İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.