TR Doktor
Sünnet Kaygısı Sünnet alanya Sünnet Op. Dr. Mustafa Aydinç

Sünnet Kaygısı ve Çocukların Örselenmesi

Yazar: Op. Dr. Mustafa AydinçÇocuk örselenmesi çocuğun bedensel sağlığının veya zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminin kaza dışı zedelenmesiyle sonuçlanan bir durumdur.

Çocukların aile içinde başladıkları kişilik gelişimleri adım adım ev dışında da devam eder. Bilmedikleri dış dünyayı ilk zamanlar anne baba eşliğinde tanımaya çalışırlar, başlangıçta çok minik adımlarla sosyal hayatı öğrenirken zaman içinde bu adımlar daha da büyür ve yaşıtlarıyla birlikte olmanın ve onlarla birlikte zaman geçirmenin doyulmayan tadını alırlar. Bu gelişim süreçlerinde birçok şey çocuk mantığı içinde analiz edilerek kişilik ve davranış özellikleri kazanılır.

Çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde okulla tanışma, bir sportif yada benzer aktivitede bulunma, sünnet olma gibi çok özel anlar var ve bu dönemlerde çocuğun yaşadığı olumsuzluklar onun dünyasında iz bırakır. Sünnet kaygısı çocuğun sünnet kelimesiyle ilk tanıştığı andan itibaren başlar, bu kaygının oluşmasında daha önce diğer çocukların yaşadığı kötü sünnet deneyimleri yada büyüklerin abartılı korkutma amaçlı söylenen sözlerin etkisi vardır

Çocuk her zaman bir birey olarak görülmeli yapılacak işlemler onun anlayacağı şekilde anlatılmalı, o işlemi yapacak olan doktorla sıcak bir ortamda tanışıp neler yapılacağı nasıl yapılacağı ve kendisinden habersiz ve izin almadan hiçbir şeyin yapılmayacağına ikna edilmelidir. Doktor ve çocuk arasındaki güven ilişkisi oluştuktan sonra kaygı biter ve sünnet işlemi tatlı bir anıya dönüşür. Aksi takdirde birey yerine konmayan izin alınmadan ikna edilmeden ve bazen de zor kullanılarak yapılan işlemler hem ruhsal hem de fiziksel anlamda çocuğun örselenmesiyle sonuçlanır.

Op Dr Mustafa Aydinç

Çocuk cerrahisi uzmanıOp. Dr. Mustafa Aydinç İsimli Yazarın Diğer Yazıları