TR Doktor
saçekimi kocaelisaçekimi drilgidincok kocaelisaçekimuygulamaları

SAÇ EKİMİ NASIL UYGULANIR?

Yazar: Op. Dr. İlgi DİNÇOK

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi kaybedilmiş saçların yerine normal olan bölgeden alınan saçların serbest olarak aktarılması işlemidir. Saç folikülleri  daha yoğun olarak bulundukları ve dökülme olasılığının olmadığı bölgeden özel yöntemlerle alınarak ;  alıcı alanda oluşturulan küçük deliklere yerleştirilir.

Saç ekimi kimler tarafından uygulanır?

Saç ekimi bir dokunun vücudun bir yerinden alınarak başka bir yere nakledilmesini içeren cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle estetik cerrahi eğitimi alan Estetik ve Plastik Cerrahi hekimleri tarafından uygulanmalıdır. Günümüzde doktor olmayan ve hatta tıp alanı ile ilişkisi bulunmayan kişilerin bile saç ekimi uyguladığı görülmektedir. Saç ekimi işleminin Estetik Cerrahi uzmanları tarafından yapılması kişiler için en uygun olandır.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir ?

Saç dökülmesi sorunu olan sağlıklı erkek ya da kadın bireylere uygulanabilir. Kronik kalp, böbrek yetmezliği, kanama bozukluğuna neden olan kan hastalıkları, kontrol edilemeyen şeker hastalığı gibi sorunları bulunmayan ve saç alınacak bölgede yeterince saçı olan kişiler saç ekimi için uygun adaydır.

Saç ekiminde hangi yöntemler uygulanır?

Saç ekiminde FUT ve FUE teknikleri uygulanır. FUT tekniğinde saçlı derinin arka kısmından ince bir şerit şeklinde alınan saçlı deri mikroskop altında foliküllerine ayrılarak alıcı sahaya nakledilr. FUE tekniğinde ise saç folikülleri özel bir alet yardımıyla alınarak alıcı sahada açılan deliklere yerleştirilir.

Saç ekiminde hangi yöntem daha iyidir?

FUE yönteminde daha az iz bırakarak , foliküllere daha az zarar vererek daha pratik bir şekilde saç ekimi yapmak mümkündür. Ancak bazı hastalara FUT tekniği daha uygun olabilir. Bu konuda eğitimli ve deneyimli olan Estetik Cerrahi uzmanları hastaya göre yöntemi belirlerler.

Günümüzde FUE tekniği avantajları nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Ancak bazı hastalarda FUT tekniği ile kombine etmek gerekebilir.

Saç ekimi sonrası sonuç nasıl olmaktadır?

Saç ekimi sonrasında kıl köklerinde ortalama % 15- 20 kayıp görülebilir. Bunun dışındakiler ömür boyu dökülmeyecek bir alandan alındığı için ömür boyu saçlı derinizde kalacaktır.

%15 üzerindeki ciddi kayıplar deneyimli olmayan kişiler tarafından yapılan ekimlerde ortaya çıkmaktadır. Saç ekimi lokal anestezi altında uygulanan basit bir işlem gibi görünse de deneyimli ekipler tarafından yapılması önemlidir.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi sonrası ilk günlerde ekilen saç folikülleri çok hassastır bu nedenle direkt temastan kaçınılmalıdır. Saç ekiminde 3 gün sonra ilk yıkama doktor kontrolünde yaoıldıktan sonra diğer yıkamalar kişiye tarif edilir.

Saç ekimi yapılan kişiler aralıklı kontrol edilerek saç folikülleri kontrol edilir. Saç köklerinden hafif kan sızması sonucu kabuklanma oluşur bunlar zamanla yıkamalarla temizlenir. Yıkama öncesi yumuşatıcı losyonlar sürülür.

İlk günlerde saç ekim alanı üzerine yatılmaması önemlidir. Birkaç gün ödem olabilir bu zamanla azalır. İlk bir ay denize,havuza, saunaya girilmemesi gerekir.

İlk hafta antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Saç ekimi bölgesini güneşten korumak önemlidir.

Saç ekimi sonrası ilk gece ağrı olabilir ancak ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Kafada basınç, gerginlik hissi olabilir bu birkaç gün içinde geçmektedir.

Saç ekimi işlemi ne kadar sürer?

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında tam teşekküllü sağlık merkezlerinde uygulanmalıdır. İşlem nakledilecek kök oranına ve bölgeye göre değişmekle birlikte 6-8 saat kadar sürmektedir. Bu süre içinde dinlenme için ara verilebilmektedir.

Saç ekimi sonrası tam sonuç ne zaman anlaşılır?

Saç ekimi sonraıs ilk  1-3 ay saçlarda dökülme olur ancak saç folikülleri saçlı deriye uyum sağlamıştır. Uyum sağlayan foliküllerden yavaş yavaş saç çıkmaya başlar. İlk olarak çıkan saçlar ince telli zayıf görünümlüdür. Zaman içersinde kalınlaşma ve güçlenme oluşur. Yaklaşık 1 yıl içinde sonuç tam olarak ortaya çıkar.

Saç ekimi fiyatı ne kadardır?

Saç ekimi fiyatları ekilecek alanın büyüklüğüne, işlemin yapılacağı sağlık merkezine, gerekli saç miktarına göre değişebilmektedir. Saç ekimi fiyatları Estetik Cerrahi Uzmanının değerlendirmesi sonucunda belirlenmektedir.

 

Op. Dr. İlgi DİNÇOK İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.