TR Doktor
memedikleştirme memeestetiği kocaelimemedikleştirme memeestetiğikocaeli kocaeli

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI KİMLERE UYGULANIR?

Yazar: Op. Dr. İlgi DİNÇOK

Emzirme, hızlı kilo alıp verme ve yer çekimini etkisiyle meme dokusunda zamanla deformasyon meydana gelir. Bu durum giysi seçiminde zorlanmaya ve mutsuzluğa neden olur. Meme sarkması ile başvuran hastalarım sosyal hayatlarının da kısıtlandığını, hatta bikini giymek istemedikleri için tatil planlarından vazgeçtiklerini ifade ediyorlar.

Meme dikleştirme teknikleri nelerdir?

Meme dikleştirme için başvuran hastaların mevcut meme dokusu hacmi ve meme sarkma derecesi göz önünde bulundurularak çeşitli tekniklerle meme dikleştirme ameliyatı yapılır. Meme dokusu hacmi yeterliyse ve sadece sarkma varsa sadece deri fazlalığı çıkarılarak varolan meme dokusu ile meme dikleştirilir. Meme hacmi fazla ise meme dikleştilirken küçültme de uygulanır. Deri fazlalığı çok fazla ve meme dokusu miktarı az ise protez ile meme büyütme ile meme dikleştirme ameliyatı birlikte yapılır.

İzsiz meme dikleştirme mümkün mü?

Meme dikleştirme ameliyatında, ameliyat öncesi muayene ve hastanın tercihleri doğrultusunda planlanan operasyon türüne göre; meme başı çevresinden, meme altı oluğundan ya da meme başı çevresi ve aşağıya doğru uzanan kesiler yapılarak meme dokusu şekillendirilir. Ameliyat sonrası dönemde kişinin yara iyileşme durumuna da bağlı olarak değişen görünürlükte izler oluşur, bu izler zamanla azalır ve bikini izinden görülmezler.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ortalama 2-3 saat süren meme dikleştirme ameliyatından 1 gün sonra eve dönmek mümkündür. 4-5. işe ve sosyal yaşama dönülebilir. 6 hafta boyunca yüzme, tenis gibi ağır sporlar yapılmasından kaçınılır, ama yürüyüş gibi basit sporların yapılmasında sakınca yoktur.

Meme dikleştirme ameliyatında kullanılan dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olup dikiş almaya gerek yoktur.


Op. Dr. İlgi DİNÇOK İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.