TR Doktor
genitalestetil labioplasti kocaeligenitalestetik gemitalestetikkocaeli bayancerrah kocaeli

PLASTİK CERRAHİDE GENİTAL ESTETİK NEDİR?

Yazar: Op. Dr. İlgi DİNÇOK

Son on yılda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan genital estetik terimi kadın genital organında güzellik ve uyum harmonisini baz alır. Genital estetik işlemler hem görsel hem de fonksiyonel bütünlük amacıyla yapılıyor. Bireyin cinsel ilişki sırasında daha özgüvenli olmasını sağladığı gibi giysi seçiminde konfor, hijyen bozukluğunun giderilmesi, uyarılma bozukluğu tedavisinde de genital estetik işlemlerden fayda görüyoruz.

Genital estetik işlemler başlıca labioplasti (küçük labiaların küçültülmesi, büyük dudakların dolgunlaştırılması), kliteroplasti (klitoris estetiği), vulvar beyazlatma, vajinoplasti (vajina daraltma) olarak sınıflanabilir.

Labioplasti büyük iç dudakların küçültülmesi ve hacmini kaybeden dış dudakların dolgunlaştırılması işlemlerini kapsar. Labium dediğimiz latince kökenli kelime dilimizde dudak anlamına gelir. Genital estetikte iç dudakların önden bakışta görünmemesi ve dış dudaklar tarafından örtünmesi baz alınır. Büyük iç dudaklar giysilere sürtünme dolayısıyla hassasiyete, salgıladıkları salgı nedeniyle kötü koku ve hijyen bozukluğuna neden olabilir. Dar giysi giyildiğinde dikkat çekici şekilde görünür hale gelebilir, mayo gibi ince giysiler giyildiğinde belirginleşebilir. Cinsel ilişki sırasında vajen girişini kapatarak ilişkiyi zorlaştırabilir ve görsel olarak da kişinin özgüvenini zedeleyebilir. İç dudak küçültme ameliyatı ile bu fonksiyonel ve estetik problemler çözülebilir. Dış dudak dolgunlaştırma ile labioplasti tamamlanır.

Klitoris erkekteki penisin kadındaki karşılığıdır. Her iki küçük dudağın başlangıç birleşme yerindedir. Klitoris büyüklüğü ve sarkıklığı hem görsel açıdan rahatsız edici olabilir hem de cinsel ilişki sırasında uyarılma ve orgazm bozukluklarına yol açabilir. Kliteroplasti labioplasti ile beraber yapılabileceği gibi tek başına da yapılabilir.

Vulvar beyazlatma genital bölgedeki koyu rengin giderilmesi amacıyla yapılır. Tekrarlayan seanslarda uygulanan lazer ve radyofrekans uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Vaginoplasti ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik hissi düzeltilir. Genellikle bir ya da daha fazla normal vajinal doğum yapan, kilolu bebek doğuran kişilerde yapılır. Fakat henüz doğum yapmadığı halde bağ dokusunda zayıflık bulunan kişilere de yapılabilir.

Vajinoplasti genellikle ameliyatla yapılırken son yıllarda teknolojinin de gelişmesi ile lazer uygulaması ile de yapılabilir. Genital estetik işlemler plastik cerrahinin ve teknolojinin gelişimine paralel olarak son yıllarda tüm dünyada artan oranda rağbet görüyor. Bireylerin güzellik algısının değişmesi ve farkındalığın da artması ile genital estetikte önümüzdeki 5 yıl içinde ülkemizde de talep artacağa benziyor.

 

Op. Dr. İlgi DİNÇOK İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.