TR Doktor
burunestetiği burunestetiğikocaeli burunkocaeli güzelburun doğalburun rinoplastikocaeli burunucuestetiği

YAZIN BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME VE BAKIM

Yazar: Op. Dr. İlgi DİNÇOK

Burun yüzümüzün tam ortasında bulunan organımız, yüz bütünlüğünün en önemli tamamlayıcısı. Burun estetiği eskiden sadece burun görünümünü düzeltmek için yapılırken zamanla biz plastik cerrahların bu yaklaşımı farklılaştı. Artık doğal ve güzel görünen bir sonuç elde etmek kadar nefes alma problemlerinin giderilmesi de önemli. Kemiklerdeki, kıkırdaklardan kaynaklanan ve burundan nefes almada problem yaratan eğrilikler burun estetiği ile düzeltilebilir. Ayrıca konka dediğimiz bez ve kemikten oluşan dokunun büyümesi de burundan nefes almada problemlerine yol açabilir ve burun estetiği sırasında müdahale edilebilir.

Ameliyatta asıl olarak burun iskeletine müdahale edilir, ameliyat genel anestezi altında uygulanır, ortalama 2,5 saat kadar sürer. Ameliyattan sonlandığında kanamayı önlemek için burnunuzun içine silikon tamponlar, ödemi azaltmak ve kemik yapıyı düzenlemek amacıyla burnunuzun üzerine termoplastik atel yerleştirilir. Tampon ve atel ortalama 1 hafta sonra çıkarılır. Burnunuzun üzerine ödemi azaltmak için bantlar yerleştirilir. Bu bantlar da 1 hafta sonra çıkarılır. Ortalama 2 hafta burnunuzun üzerinde atel ve bant bulunacağından işe ya da okula dönüş süresi 2 haftadır.

Burun estetiği sonrası ağrı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ilk birkaç gün basit ağrı kesicilere cevap veren ağrılar olabilir. Yine ilk birkaç gün sızıntı şeklinde kanama görülebilir. Ameliyattan 1 gün sonra hastaneden taburcu olabilirsiniz. Bundan sonraki düzenli kontroller ofis şartlarında yapılır. Tamponlar çıkarıldıktan sonra burnun nemlenmesi için okyanus suyu kullanmaya başlanır. Gerek görülürse masajlarla takibe devam edilebilir. Güneş ışınlarından korunmak için güneş koruyucu kullanılması önemlidir.

 


Op. Dr. İlgi DİNÇOK İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.