TR Doktor
burunestetiği burunestetiğikocaeli burunkocaeli güzelburun doğalburun rinoplastikocaeli burunucuestetiği

TAMPONSUZ BURUN ESTETİĞİ MÜMKÜN MÜ?

Yazar: Op. Dr. İlgi DİNÇOK

Burun estetik ameliyatını daha güzel, yüz oranlarına uygun, yüze yakışan ve doğal görünen burun elde etmek için yapıyoruz. Yaklaşık on yıl önce ameliyatın asıl hedefi buydu. Artık burnun fonksiyonel olmasını da hedefliyoruz, yani burun kaynaklı nefes alma sıkıntısını da çözebiliyoruz. Burundan nefes almada güçlük nedeniyle estetik cerrahiye başvuran kişi sayısı gün geçtikçe artıyor.

Ameliyat kaygısı doğal olarak herkesin yaşadığı bir durum. Burun estetik ameliyatı için başvuran kişilerde bu kaygının daha çok tamponla ilgili olduğunu farkettim. Artık ameliyat sonunda buruna eskisi gibi gazlı bezden oluşan, yapışan, kuruyan, çıkarırken ağrı ve kanamaya sebep olan tamponlar koymuyoruz. Kullandığımız tamponlar ortası delikli silikon tamponlar. Silikon tampon boyunca tüp şeklinde boşluk içeriyor. Böylelikle nefes almak mümkün olabiliyor. Silikondan oluşması nedeniyle çevre dokuya yapışmıyor, tek hareketle kolaylıkla çıkarılabiliyor.

Burun estetik ameliyatı sonunda koyulan silikon tamponun amacı burun içine olabilecek kanamanın önlenmesidir. Ameliyat sırasında septum denen, burun ortasında bulunan kıkırdağa müdahale edilmişse tampon koymak gerekir. Septum deviasyonu yani septumda eğrilik, ameliyat için başvuran kişilerin çoğunluğunda mevcut, bu nedenle septum cerrahisini çoğu ameliyatta yapıyorum. Buna bağlı olarak genellikle tampon kullanıyorum. Septuma uyguladığım işleme göre tamponu 3.-7. günler arası çekiyorum. Septum cerrahisi yapmamışsam ya da sadece burun ucu estetiği yapmışsam tampon kullanmıyorum.

Tampon kullanılıp kullanılmayacağı ameliyatta yapılan işleme bağlı. Teknolojinin de ilerlemesiyle ameliyatlarda kişinin konforunu minimum etkileyecek malzemeler kullanılıyor.

 

Op. Dr. İlgi DİNÇOK İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.