TR Doktor
Bel Ağrısında Tedavi Doç. Dr. İrfan Koca Gaziantep Fizik Tedavi

Bel Ağrısında Tedavi

Yazar: Doç. Dr. İrfan Koca

  Bel ağrısı kişilerde ya ilk defa ortaya çıkan bir ağrıdır ya da daha önce geçirmiş  olduğu ağrıların yeniden tekrarlamasıdır. Kuşkusuz akut ağrı ortaya çıktığında ilk amaç şiddetli ağrının bir an önce durdurulmasıdır. 

Sonraki tedavinin hedefi;  kalan ağrının giderilmesi, yeterli omurga hareketliliğinin sağlanması ve mevcut fonksiyonel bozukluğun minimale indirilmesidir. Bu gibi durumlarda hekimlerin temel prensibi; akut ağrı ataklarının engellenmesi ve bu ağrıların kronik bel ağrısına dönüşümünün önlenmesi olmalıdır.

Fizik tedavi uygulamalarında ilk tercih ağrı kesici nitelikte elektrik akımlarıdır. Bunun dışındaki tedavi seçenekleri yüzeyel veya derin ısıtıcı yöntemler olabilir. Akut bel ağrılarında belin çeşitli cihazlar yardımıyla çekilmesi (traksiyon) önemli yararlar sağlar.
     
Traksiyon disk içi basıncı düşürür ve omurgalar arası mesafeyi, sinir aralıklarını, faset eklemlerini ve omurilik kanalını genişletir. Omurganın hareketsiz kalmasını ve böylece iyileşmesini sağlar. 


     Traksiyon sırasında bel adalelerinde bir gerginlik ortaya çıkar. Çekimin devamıyla beraber bu gergin adaleler yorulmaya başlar. Yorulan adalede gerginlik azalmaya başlar ve ağrıya neden olan kas spazmı da böylece çözülmüş olur. 


     Traksiyon tedavisi ya devamlı ya da kesikli şekilde yapılır. Omurgada çekip bırakma şeklinde kesikli olarak traksiyon uygulanması omurgalar arasında bulunan disklerin kanlanmasını artırır. Bu da diskin kendi kendini tamir etme kapasitesini aktive eder.

Doç. Dr. İrfan Koca İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.