TR Doktor
siyatik bel fıtığı lomber disk hernisi kalça ağrısı kas romatizma akupunktur

Boyun ve Bel Fıtığı için Ameliyatsız Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Yazar: Doç. Dr. İrfan Koca

Boyun ve Bel Fıtığı için Ameliyatsız Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

 

  • Boyun ve Bel fıtıklarında hastaların %99’u ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir.
  • Bel ağrısı olmayan, sağlıklı insanların da çoğunda boyun ve bel fıtığı bulunmaktadır.
  • Öncelikli olarak hastanın şikâyetlerinin boyun veya bel fıtığından kaynaklanıp kaynaklanmadığı ve fıtıktan kaynaklanıyorsa, eşlik eden ilave problem olup olmadığı; hastanın öykü, muayene ve tetkiklerinin dikkatli olarak değerlendirilmesi ile netleştirilmelidir.
  • Eğer ilerlemiş ve beldeki sinirlere ciddi olarak baskı yapan fıtık yoksa, felce gidecek kadar güçsüzlük mevcut değilse, idrar ve büyük abdest kaçırma bulunmuyorsa kesinlikle ameliyat dışı tedavi seçeneklerinden hastanın mevcut kliniğine uygun bir tedavi ve takip protokolü belirlenmelidir.
  • Boyun ve bel fıtıklarının tedavisinde genel ve birinci basamak yaklaşım olarak; akut dönemde kısa süreli (3-4 gün) istirahat, ağrının azalması ile birlikte de tedrici olarak süresi ve yoğunluğu artırılan ve ağrı oluşturmayacak düzeyde egzersiz programı önerilir.
  • Ayrıca hastanın, planlanan tedavi sürecinin başarısı ve şikayetlerinnüks etmemesi için, duruş, hareket ve çalışma şekline ilişkin, dikkat etmesi gereken hususlar konusunda eğitim verilir.
  • Boyun ve bel fıtıklarının tedavisinde, soğuğa maruz kalmamak, ergonomiye dikkat etmek ve stres faktörlerinden uzak kalmak önem arz etmektedir.
  • Boyun ve bel fıtıkları için, ağrı kesicilerden ve ameliyattan hastayı kurtaran alternatif ve tedavi edici seçenekler; manuel terapi, nöralterapi, akupunktur, proloterapi, masaj, tıbbi hacamat tedavisi, fizik tedavi modaliteleri (sıcak-soğuk uygulamalar, derin ısıtıcılar, elektroterapi)dir.

Doç. Dr. İrfan Koca İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.