TR Doktor
Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Gelişim Testi

Çocuğum Okula Hazır Mı?

Yazar: Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlamak üzereyiz. Hem anne-babaları, hem de öğrencileri bir heyecan bekliyor. Özellikle de bu yıl birinci sınıfa başlayacak olan öğrencileri ve ailelerini.

Çocuğu birinci sınıfa başlayacak olan anne – babaların yaşadığı tek duygu heyecan değil elbette. Endişe ve kaygı da ebeveynlerin yoğun olarak yaşadığı duygulardan bazıları. Bu duyguları yaşamalarına yol açan durum ise; çocuklarının okula hazır olup olmadığı konusunda yeterli bilgiye sahip olamadıkları düşüncesidir. Ayrıca yine çocuklarının fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin hangi seviyede olduğu ile ilgili bilgi sahibi olmak istemeleri de bu duyguların yaşanmasına yol açan bir diğer etken.

Ebeveynlerin bu haklı endişelerini ve kaygılarını gidermeleri mümkün. Biz Katarsis Psikoterapi Merkezi olarak okul çağı çocuklarına yönelik 2 farklı test tekniği uygulayarak ebeveynlere endişe duydukları konularda bilgilendirme ve destek hizmet sunuyoruz. İlk olarak çocukların okula hazır olup olmadığına yönelik “Metropolitan Okul Olgunluğu Testi” uyguluyoruz. İkinci olarak da çocukların fiziksel gelişimi, sosyal becerileri, bilişsel ve dil gelişimi konusunda hangi seviyede olduğunu öğrenmek için “Ankara Gelişim Tarama Envanteri” ile “Denver Gelişim Testi” uyguluyoruz.

Metropolitan Okul Olgunluğu testi ile çocuğun akademik ve gelişimsel olarak okula hazır olup olmadığını tespit ediyoruz. Altı bölümden oluşan test; anlama, dinleme, yazma, yorumlama, temel matematik ve görsel becerileri belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bu test aracılığı ile ebeveynler, çocuklarının bu 6 alandaki yeterlilik düzeyi hakkında bilgi sahibi olmakta ve yetersiz oldukları alanlarda çocuklarını destekleme imkanı bulabilmektedirler.

Ankara Gelişim Tarama Envanteri , çocuğun gelişim seviyesi hakkında detaylı bilgilere ulaşma imkanı sunuyor. Bu envanter, 4 alt testten ve 154 maddeden oluşmaktadır.

  1. Dil-bilişsel gelişim alt testi; çocuğun dili anlama, ifade etme gibi becerileri, basit problemleri çözme, sayı ve zaman kavramı konusundaki becerilerini
  2. İnce motor gelişimi alt testi; çocuğun tutma, çizme, el-göz koordinasyonu gibi becerileri,
  3. Kaba motor gelişimi alt testi; çocuğun koşma, zıplama, denge ve koordinasyon becerilerini
  4. Sosyal beceri ve özbakım alt testi; yeme, giyinme ve sosyal etkileşim becerilerini belirlemeye yönelik ölçümleri içermektedir.

Denver Gelişim Testi de çocuğun gelişim düzeyi hakkında bilgi sunmaktadır.

Sevgili ebeveynler! Siz de çocuğunuzun okula hazır olup olmadığını merak ediyor ve çocuğunuzun gelişim seviyesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, merkezime başvurabilir veya telefonla arayabilirsiniz. Çocuğunuzu okula gönderirken; kafanızda soru, içinizde endişe kalmasın. Çocuğunuz hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulmanın rahatlığını ve huzurunu yaşayın.

Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.