TR Doktor
Depresyon Osmaniye Psikolog Uzm. Psk. Emine Özdemir

Depresyon Hastalarına Yapılmaması Gerekenler

Yazar: Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR









Depresyon; son yıllarda daha sık duyduğumuz, bazen bizi bazen de yakınımızı etkileyen birebir tanıklık ettiğimiz en önemli psikolojik hastalıklardan biridir. Depresyon pek çok olumsuz sonucun ortaya çıkmasına yol açar. Kişinin kendini sosyal hayattan ve iş yaşamından geri çekmesine, psikolojik, bedensel ve sosyal olarak yıpranmasına, bununla birlikte enerji kaybı yaşamasına neden olur.

             Depresyon, kişinin kendisini ve yakınlarını etkilediği gibi çalıştığı işyerindeki verimini de etkilemektedir. Depresyonun kişide oluşturduğu isteksizlik, hareketsizlik, karamsarlık, motivasyon eksikliği, enerji kaybı ve iş verimindeki düşüş sonucunda önümüzdeki yıllarda kamuda da özel sektörde de ciddi iş kayıplarının yaşanması öngörülmektedir. Ciddi bir hastalık olan depresyon şu anda iş gücü kaybı sıralamasında 5. Sıradadır.

             Hasta yakınlarının farkında olmadan söylediği bazı sözler, hastalığın düzelmesi yerine daha da kötüye gitmesine yol açabilir. Örneğin; “Senden daha kötü durumda olanları düşün, sen çoğu kişiye göre iyi durumdasın. Haline şükret. Her şeyi kafana takma. Kötü şeyleri düşünme. İyi düşün, iyi olsun.” Bu sözleri söyleyen kişi, kendince hastaya teselli verdiğini düşünmektedir. Hastanın neleri düşünüp, neleri düşünmemesi gerektiğini ona söyleyerek onun düzelmesine yardımcı olacağına inanmaktadır. Ancak depresyon hastaları için düşünce değişikliği neredeyse imkansızdır ve tedavide en son müdahale edilen alandır. Bu yüzden depresyon hastalarına neleri düşünüp, neleri düşünmemeleri gerektiğini söylemekten kaçınmak gerekmektedir.

             Depresyon hastalarına, kimyasal olduğu, uyuşturduğu veya bağımlılık yaptığı gibi gerekçelerle ilaç kullanmamaları yönünde telkinde bulunmak da yaygın olarak yapılan hatalardan biridir. Depresyon hastalarındaki intihar düşüncesi, diğer psikolojik hastalıklara göre yüksek düzeydedir. Yapılan araştırmalara göre; depresyon hastalarının %60’ı intihar etmeyi düşünmekte ve %15’i bu düşünceyi eyleme dönüştürmektedir. Özellikli majör depresyonda ilaç kullanmadan kişinin günlük yaşantısına dönmesi imkansız gibidir. İlaç tedavisi, depresyonda düşen serotonin hormonunu yükseltmekte, böylece kişinin kendini daha huzurlu ve sakin hissetmesini sağlamaktadır. Bahsedilen nedenlerden dolayı hastalara ilaç kullanmanın sakıncalı olduğu ve kullanılmaması gerektiği telkininde bulunmaktan kaçınmak da büyük önem taşımaktadır.

             Depresyonu, kişinin imanı ve manevi değerleriyle ilişkilendirmek yanlış tutumlardan bir diğeridir. Depresyon psikolojik ve biyolojik boyutları olan bir hastalıktır. Kişi, herhangi bedensel bir hastalığa yakalandığında, hastalığı imanla ilişkilendirilmediği gibi, depresyonun da manevi değerlerle ilişkilendirilmemesi gerekir.

             Depresyon hastalarına nasıl davranılması gerektiğini bilmek kadar, nasıl davranılmamasını ve nelerin yapılmaması gerektiğini bilmek de hastalığın iyileşme sürecine katkıda bulunmak adına büyük önem taşımaktadır.

Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.