TR Doktor
KABIZLIK TEDAVİ LAVMAN BARSAK KANSERİ OSMOLAK BEKUNİS

KABIZLIK

Yazar: Doç. Dr. Mustafa KAPLAN

HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLİYORUM

BUGÜN SİZE KABIZLIKTAN BAHSEDECEĞİM

KABIZLIK BİZİM POLİKLİNİKTE EN SIK KARŞILAŞTIĞIMIZ DURUMLARIN BAŞINDA GELMEKTEDİR.

KABIZLIĞI OLAN HASTALARIN YAŞAM KALİTESİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE BOZULMAKTADIR. BU NEDENLE BU HASTALARDA KABIZLIK SEBEBİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ BÜYÜK ÖNEM ARZETMEKTEDİR.

BU HASTALARDA ÖNCELİKLE KABIZLIĞA SEBEP OLABİLECEK SEBEPLERİ ARAŞTIRIYORUZ.

HASTALARIMIZDAN ÖNCELİKLE AYRINTILI BİR HİKAYE ALINMASI ŞARTTIR. ÇÜNKÜ BİLİYORUZ Kİ KABIZLIĞIN ÖNEMLİ SEBEPLERİNDEN BİRİ KULLANILAN İLAÇLARDIR. ÖZELLİKE DEPRESYON –PARKİNSON-TANSİYON -BAZI KALP RİTİM İLAÇLARI VE MİDE İLAÇLARI KABIZLIK YAPABİLMEKTEDİR.

İKİNCİ OLARAK KABIZLIĞI YOL AÇABİLECEK BAZI HASTALIKLARI KAN ALARAK ARAŞTIRIYORUZ. BUNLARDA EN ÖNEMLİLERİ İSE TİROİD BEZİNİN AZ ÇALIŞMASI- ŞEKER HASTALIĞI  VE KAN KALSİYUMSEVİYESİNİN YÜKSEK ÇIKMASIDIR. 

ÜÇÜNCÜ VE BİZİ EN ÇOK KORKUTAN SEBEP İSE KANSER GİBİ BARSAĞIN TIKANMASINA SEBEP OLABİLECEK DURUMLARDIR.

HASTALARDA KABIZLIK İLE BERABER

                MAKATTAN KANAMA

                 KİLO KAYBI

                AİLEDE KANSER HİKAYESİ VARSA VEYA

                HASTANIN YAŞI 45 TEN BÜYÜKSE VEYA

                KABIZLIK HİÇ BİR SEBEP YOKKEN BİRDEN BAŞLADIYSA VEYA

                BAŞKA HERHANGİ B İR SEBEP BULUMAMIŞSSA HASTALARA KOLONOSKOPİ ÖNERİYORUZ.

 

MAALESEF HASTALARIN YARISIDAN ÇOĞUNDA HERHANGİ BİR SEBEP BULAMIYORUZ.

 

KABIZLIK TEDAVİSİ

BU HASTALARA ÖNCELLİKLE DİYETLERİNİ DEĞİŞTİRMELERİ VE BOL SU İÇMELERİNİ ÖNERİYORUZ. NE KADAR ÇOK SU O KADAR AZ KABIZLIK.

AYRICA HASTALARIN BOL EGZERSİZ YAPMALARINI VE KABIZLIĞA SEBEP OLABİLECEK İLAÇLARDAN UZAK DURMALARI ÇOK ÖNEMLİDİR

AÇ KARNINA KAYISI SUYU, ERİK SUYU, ZEYTİNYAĞI…LİSTE UZAR GİDER… HERKESE GÖRE DEĞİŞİR.

                ŞU DA BİR GERÇEKTİR Kİ HASTALARIMIZIN ÇOĞU ZATEN BUNLARI YAPARAK VE ELİNDE BİR SÜRE KAN VE TETKİK SONUCU İLE BİZE GELMEKTEDİR. BU HASTALAR BİR AN ÖNCE BU KABIZLIKTAN KURTULMAK İSTERLER.  BU NEDENLE HASTALARIMIZI RAHATLATACAK, ARALIKLI KULLANILABİLECEK VE YAN ETKİSİ AZ İLAÇLAR ÖNERİYORUZ.

ASLINDA ELİMİZDE ÇOK FAZLA İLAÇ ALTERANTİFİMİZ YOK. BİR DE BİZE GELEN HASTALAR OSMOLAK-MAGNEZİ KALSİN VEYA BEKUNİSTEN MUTLAKA BİR İKİSİNİ KULLANMIŞ OLARAK BİZE GELMEKTEDİR. KULLANMAYANLARA İSE BU BİLİNDİK İLAÇLARIDAN BİRİNİ VEYA İKİSİNİ ÖNERİYORUZ.

BAZEN DURUM ÖYLE CAN SIKICI OLUR Kİ MESELA HASTA BİZE GELİR 10 14 GÜNDÜR BÜYÜK TUVALET YAPAMADIĞINI ARTIK RAHATLAMAK İSTEDİĞİNİ BELİRTTİR. BU DURUMDA MECBUREN MAKATTAN LAVMAN TEDAVİSİNE VEYA KOLONOSKOPİ HAZIRLIK İLAÇLARINA BAŞVURUYORUZ.

ASLINDA YURTDIŞINDA POLİETİLEN GLİKOL İÇEREN MADDELER ÇOK POPÜLER . AMA BİZDE BU İLAÇLAR DAHA YENİ KULLANIMA GİRMİŞ DURUMDA ….MESELA CASENLAX VEYA POLİCOL GİBİ PREPERATLAR. BU İLAÇLARA BENZER MEKANİZMADA DULCOLAX KAPSÜL ..

ÖZETLEYECEK OLURSAK…..OSMOLAK ÇOK ŞEKERLİ AMA İŞE YARAR …. MAGNESİE KALSİN… ETKİLİ AMA TADI KÖTÜ… BEKUNİS- SENNALAX GİBİ HAPLAR KULLANIMI KOLAY….BU İLAÇLAR İŞE YARAMAZSA YENİ GRUPLAR.. DULCOLAX, CASENLAX, POLİCOL  …….. BU GRUP TA İŞE YARAMAZSA BULUNABİLİRSE X-M TABLET YOK BULUNAMAZSA X-M İN ŞURUBU VEYA LAXENO ŞURUP… AMA UZUN SÜRE KULLANILMAZ….ZOR HASTALAR İÇİN DİĞER KOLONOSKOPİ TEMİZLİK İLAÇLARI  GOLLYTELY VE ENDOFALK GİBİ …. ÇOK ZORDA KALINIRSA MAKATTAN LAVMAN VEYA EN İSTEMEDİİĞİMİZ TAŞLAŞMA VARSA ELLE BOŞALTMA …..

YANİ İŞLER BAZEN ÇOK KÖTÜ OLABİLİYOR…

AMA EN ÖNEMLİSİ ALTTA YATAN HASTALIK VE SEBEP VAR İSE ONUN TEDAVİ EDİLMESİDİR. 

SAĞLIKLI GÜNLER DİLİYORUM  

Doç. Dr. Mustafa KAPLAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.