TR Doktor
mide ilaçları kemik erimesi kanser

MİDE KORUYUCU İLAÇLAR GÜVENLİ MİDİR?

Yazar: Doç. Dr. Mustafa KAPLAN

BU SORUYA BÜYÜK ORANDA ‘EVET GÜVENLİ’  DİYE CEVAP VEREBİLİRİZ. HASTALARIMIZ ETRAFTAN DUYDUKLARI İLE ÖNYARGILI BİR ŞEKİLDE BİZE GELİYORLAR. MESELA  ‘MİDE İLACI KEMİK ERİMESİ YAPIYOR. ALZEHEMİER YAPIYOR. KANSER YAPIYOR, VİTAMİN EKSİKLİĞİ YAPIYOR GİBİ. BU NEDENLE HASTALAR İLACI UZUN SÜRE KULLANMAK İSTEMİYORLAR VE HASTALARIN MİDE ŞİKAYETLERİ ÇOK SIK TEKRARLIYOR.  

MİDE İLACI DEYİNCE ASLINDA KISACA İKİ GRUP İLAÇ GRUBU AKLIMIZA GELİR. BİR GRUP AÇ KARNINA ALINAN UZUN ETKİLİ LANSOR, PANTPAS, NEXİUM, PRABEX GİBİ İLAÇLARDIR. DİĞER GRUP İSE GENELLİKLE YEMEKTEN SONRA ALINAN GAVİSCON TALCİD ANTEPSİN GİBİ ŞURUP VEYA ÇİĞNEME TABLETLERİDİR. ESKİDEN SIK KULLANILAN FAMODİN RANİTAB GİBİ İLAÇLAR İSE ARTIK ÇOK FAZLA KULLANILMAMAKTADIR.

İKİNCİ GRUP İLAÇLAR YANİ ŞURUP ÇİĞNEME TABLETLERİ GEBELİK DAHİL TÜM GRUPLARDA KESİNLİKLE GÜVENLİDİR. SADECE FAZLA ALINIRSA İSHAL GİBİ SIKINTILAR YAPABİLİR.

MİDE ŞİKAYETLERİNİN TEDAVİSİNDE ANA BASAMAĞI OLUŞTURAN DİĞER İLAÇLAR İSE GEBELİK DAHİL ÇOĞU DURUMDA GÜVENLİDİR. BU İLAÇLAR 30 YILIN ÜZERİNDE KULLANILMASINA RAĞMEN ŞU ANA KADAR KESİN KANITLANMIŞ BİR YAN ETKİLERİ YOKTUR. ONUN İÇİN EĞER DOKTORUNUZ UYGUN GÖRÜRSE BU İLAÇLARI AYNI TANSİYON ŞEKER İLAÇLARI GİBİ DEVAMLI KULLANABİLİRSİNİZ. 

Doç. Dr. Mustafa KAPLAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.