TR Doktor
HUZURSUZ BARSAK SPASTİK KOLON BARSAK TEMBELLİĞİ İBS İSHAL KABIZLIK

İrritabl Bağırsak Sendromu'nda ilaç tedavisi

Yazar: Doç. Dr. Mustafa KAPLAN

İrritabl barsak sendromu- huzursuz barsak veya spastik kolonda şikayetler geçmediği için çoğu zaman ilaç tedavisine başvuruyoruz.

 

Ø  İBS’de ki karın ağrılarını azaltmak için sindirim sistemi düzenleyici ilaçlar verilebilir ( meteospasmyl, debridat, metsil, simflat, motilium, duspatalin gibi )

Ø  Yine hastanın yakınmalarının mide kaynaklı olabileceği göz önüne alınarak hastaya mide koruyucu tedavi alması önerilir.

Ø  Bazı barsak rahatsızlıklarının pankreas enzim eksikliğine bağlı olabileceği için dirençli şikayetleri olan hastalarda pankreas enzimleri faydalı olabilir (Kreon,pankreoflat gibi ). Ama bu ilaçların domuzdan üretildiklerini bilmek önemlidir. 

Ø  Hastaların ishal şikayeti baskın ise lopermid gibi ishal azaltıcı ilaçlar ve colidur gibi ilaçlar ishal baskın İBS’de kullanılabilir.

Ø  Hastalarda kabızlık şikayeti baskınsa diyet lifli beslenmeye ek olarak hastaların rahatlaması için kabızlık ilaçları verilebilir. X-M Tablet 5 tanesi 1 bardak suya atılıp içilebilir ( iki günde 1)-Magnesie calcine toz her gün 1 bardak suya 1 ölçek- osmolak, bekunis, dulcolax,casenlax gibi ilaçlar denenebilir.

Ø  Tüm bu tedavilere rağmen hastaların şikayetleri devam ediyorsa devlet tarafından karşılanmayan ancak İBS de özellikle gaz ve şişkinlik gibi şikayetlerde faydalı olduğunu düşündüğümüz probiyotik, prebiyotik özellikler olan Dulcogas, probest digestive, enterogermina gibi ilaçlar denenebilir.

Ø  Daha dirençli durumlarda antidepresan ilaçlar kullanılabilir ( laroxyl 10 mg 1*1 veya LUSTRAL 50 mg 1*1 )

Ø  Diğer ilaçlar:  alosetron (lotronex), Lubiprostone (Amitiza)

 

Tüm bu ilaçlara rağmen hastaların yarısında şikayetler tekrarlamaktadır.

Doç. Dr. Mustafa KAPLAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.