TR Doktor
KOLONOSKOPİ LAVMAN

KOLONOSKOPİ HAZIRLIK

Yazar: Doç. Dr. Mustafa KAPLAN

KOLONOSKOPİ ZOR BİR İŞLEM….İDİ… ARTIK İŞLER ÇOK KOLAY 

ÖNCEDEN HASTAYI UYUTMADAN YAPARDIK. AMA ARTIK ÇOĞU MERKEZDE UYUTULARAK İŞLEM YAPILIYOR. İŞLEM SIRASINDA HASTA AĞRIYI HİÇ DUYMUYOR SADECE İŞLEM DEN SONRA HAFİF GAZ AĞRISI OLUYOR.

HAZIRLIK KISMI DA ÇOK ZOR İDİ.  HASTALAR 3-4 GÜN NERDEYSE TAMAMEN AÇ KALIRDI … KOLONOSKOPİ HAZIRLIK İLAÇLARI TEMİZLİK İÇİN YETERSİZ İDİ…….

AMA ÖZELLİKLE GOLYTELY İLE TEMİZLİK BİZİM ELİMİZ ÇOK KUVVETLENDİRDİ. ÖNCEDEN 3-4 GÜN SULU DİYET ÖNERİRKEN ŞİMDİ BU SÜRE 1 GÜNE KADAR DÜŞTÜ. 1 GÜNLÜK SULU DİYET VE İŞLEMDEN ÖNCEKİ AKŞAM 3 LİTRE KOLONOSKOPİ HAZIRLIK SUYUNU İÇMEK GENELDE YETERLİ OLUYOR.

EN ÖNEMLİ NOKTALARDAN BİRİ İSE İŞLEMDEN 1-2 SAAT ÖNCE MAKATTAN LAVMAN SIKILMASI. LAVMAN SIKILDIKTAN SONRA EĞER İÇERDE 10 DAKİKA KADAR DURURSA AKŞAMDAN KALANLAR DA TEMİZLENMİŞ OLUYOR. HASTANIN LAVMANI İÇİNDE TUTMASI ÇOK ÖNEMLİ    

YANİ KORKMAYIN .. İŞLEMDEN 2 GÜN HADİ SİZİN İÇİN BİR GÜN OLSUN SULU TANESİZ DİYET… İŞLEM DEN ÖNCEKİ GÜN AKŞAM 3 LİTRE SU İLE İLAÇ… İŞLEM GÜNÜ SABAH 2 TANE LAVMAN … AĞRI YOK …İŞLEMDEN 1 SAAT SONRA EVE… GEÇMİŞ OLSUN  

Doç. Dr. Mustafa KAPLAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.