TR Doktor
Bulaşıcı Hastalıklar Gaziantep Çocuk Doktoru Uzm. Dr. Fatih Mert

Çocukları Bulaşıcı Hastalıklardan Korumak İçin

Yazar: Uzm. Dr. Fatih Mehmet Mert

Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olduğu için bulaşıcı hastalıklar konusunda hassas olabilirler ve bulaşıcı hastalıklar çocuklarda daha yaygın görülebilir. Bulaşıcı hastalıklar çocuklara genelde katı dışkı, ağız ve burun salgıları ve etrafta bulunan mikroplar yoluyla bulaşır. Bu nedenle ebeveynlerin hem çocuklarını hem de kendilerini bulaşıcı hastalıklara  karşı korumak için bazı önemli hususları yerine getirmeleri gerekir. Aşağıdaki bu önemli adımları atarak çocuklarınız ve diğer aile üyelerini bulaşıcı hastalılara karşı korumuş olursunuz

1. Öncelikle çocuklarınızın veya bebeğinizin bulaşıcı hastalılara karşı aşılmalarını zamanında eksiksiz olarak yaptırmalısınız. Aşılamalar çocuklarda bulaşıcı hastalılara karşı önemli bir koruma sağlar.

2. Çocukları hasta kişilerden mutlaka uzak tutmak gerekir. Çocuklar hasta kişilerden kolayca hastalık kapabilirler. Eğer çocuk hasta kişilerle temas ettiyse çocukta olası hastalık belirtilerini iyi gözlemek gerekir.

3. Çocuğunuzun temizlik kurallarına uymasını ve evinizde azami hijyen kurallarını mutlaka sağlayın. Örneğin yemeklerden önce ellerin yıkanması, dışarıdan içeri girilince mutlaka ellerin sabunla yıkanması, sebze ve meyvelerin önce bol suyla yıkanması, evin düzenli temizliği gibi önlemleri mutlaka alın ve çocuklarınızın temizlik kurallarını alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Bu konuda siz de onlara iyi bir örnek olmaya çalışın.

4. Yemekleri, özellikle kırmızı et, tavuk eti ve balık gibi etlerin iyi pişirin. Az pişmiş etler hem sizin hem de çocuğunuz için risklidir.

5. Çocuğunuzu bulaşıcı hastalılara karşı koruma için yapabileceğiniz önemli şeylerden birisi de onu sigara dumanından uzak tutmaktır. Evinizde sigara içmeyin ve sigara içilmesine müsaade etmeyin.

6. İçtiğiniz suyun sağlıklı ve güvenilir olduğundan emin olun. İçme sularından da hastalık bulaşabilir.

7. Özellikle kış aylarında çocuğunuzu alışveriş merkezi gibi kalabalık ve kapalı mekanlara sokmamaya özen gösterin.

Uzm. Dr. Fatih Mehmet Mert İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.