TR Doktor
fibromiyalji kas romatizması boyun ağrıları bel ağrıları akupunktur migren nöral terapi

Fibromiyalji (Kas romatizması) nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Yazar: Doç. Dr. İrfan Koca

FİBROMİYALJİ (KAS ROMATİZMASI) NEDİR?

Fibromiyalji, daha çok genç ve orta yaşlı bayanlarda görülen, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, belirli noktalarda hassasiyet, uyku bozukluğu ve sabah yorgunluğu ile seyreden kronik bir ağrı sendromudur.

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Fibromiyaljili hastalar; genellikle mükemmeliyetçi, hassas, duygusal ve kırılgan bir psikolojik yapıya sahiptir.

Fibromiyaljili kişilerde barsak problemleri, kronik baş ağrısı, depresyon, anksiyete, huzursuz bacak sendromu, çene eklemi rahatsızlıkları, baş ağrısı, gerginlik, kronik yorgunluk sendromu ve mesane problemleri sık görülmektedir.

Hafıza problemleri, düşünce bozuklukları, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk, karıncalanmalar ve genel olarak vücutta hassasiyet ve şişlik hissi, çarpıntı, halsizlik, bilişsel sorunlar (konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme güçsüzlüğü), sese ve ışığa duyarlılık, diğer sık görülen belirti ve şikayetlerdir.

Fibromiyaljide şikayetler, hava değişiklikleri, stres ve aktivite değişikliklerinden etkilenmektedir.

Fibromiyalji tanısı konulmadan önce; kronik yorgunluk sendromu, depresyon, hipotiroidi (guatr), uyku bozuklukları, D ve B vitamini eksikliği, boyun-bel fıtıkları, iltihaplı romatizmalar, enfeksiyon hastalıkları, ilaç kullanımına bağlı yan etki durumları mutlaka dışlanmalıdır.

Hastalığın tanı koyduracak herhangi bir test bulunmamaktadır. Ancak diğer benzer yakınmalara neden olabilecek hastalıklarından ayırt etmek için, laboratuvar testleri veya röntgen gerekebilir.

Fibromiyaljide Tedavi:

Her hastanın ayrı ayrı ele alınıp tedavi programının hastaya özel düzenlenmesi gerekmektedir. Fibromiyaljinin tek bir ilaçla tedavisi yoktur.

Öncelikle hastayı hastalığı hakkında bilgilendirmek, hastalıktan korunma yollarını öğretmek çok önemlidir.

Hastanın beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, keyif alınan hobilerin veya aktivitelerin yapılması tedavinin başarısını artırmaktadır.

Klasik tedavi yaklaşımı; kişinin psikolojik durumunu ve ağrı algısını düzenleyen ilaçlar (duloksetin, pregabalin), davranış tedavisi (bilişsel veya kognitif tedavi) ve aerobik egzersizden (yürüyüş, yüzme vs) oluşmaktadır.

Fizik Tedavi uygulamaları; Elektroterapi, Tens, Ultrason Tedavisi, Enterfrensiyel Akımlar, Biofeedback,

Sıcaklık uygulamalar, masaj, kaslara yönelik germe-gevşeme egzersizler.

Kaplıca tedavileri

Akupunktur, kuru iğne tedavileri, nöralterapi, proloterapi, PRP (Trombositten Zengin Plazma) tedavisi, Manuel terapi,

Ozon Tedavisi,

Yoga, Plates.

Fibromiyalji tedavisinde fayda sağlayan diğer alternatif ve doğal tedavi seçenekleridir.

Doç. Dr. İrfan Koca İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.