TR Doktor
horlama küçük dil

Horlama ve Küçük Dil Uzaması

Yazar: Prof. Dr. Müge ÖZCAN

Küçük dil, yumuşak damağın en uç kısmında yer alır, kas yapısındadır ve mukoza ile sarılıdır. Görevi yumuşak damak ile birlikte yemeklerin genize kaçmasını önlemek, aynı zamanda boğazı süpürerek tükürükle nemlendirmektir.

Küçük dilin uzaması, en çok horlayan kişilerde görülür. Genellikle küçük dille beraber yumuşak damak da uzar. Horlama uyku apneli hastalarda sık görülen bir durumdur, dolayısıyla uyku apnesi olan hastaların çoğunun küçük dili uzun olur. Uyku apnesi, gece boyunca kandaki oksijen seviyesini azaltarak, beyin başta olmak üzere, bütün organları negatif yönde etkiler. Gece derin uykuya girilemediği için, gündüz uykululuk hali olur ve kişinin performansı azalır. Eğer küçük diliniz uzunsa, bir KBB hekimine başvurmanız yerinde olur. Önce uyku testiyle (polisomnografi) uyku apneniz olup olmadığı tespit edilir. Uyku testleri artık hastane kalitesinde, evinizde yapılabilmektedir. Uyku testi sonucuna göre doktorunuz tedavinizi planlayacaktır.

Prof. Dr. Müge ÖZCAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.