TR Doktor
Grip Aşısı

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı

Yazar: Prof. Dr. Müge ÖZCAN

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. 🍁Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. 👩🏼‍⚕️Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. 🍂Ekim ve Kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. 👉🏼Bu bir bilgilendirme videosudur. Hiçbir şekilde tanı ve tedavi amacı gütmez. Lütfen hekiminize danışınız. . . #profdrmügeözcan #kbb #grip #gripaşısı #influenza #kbbuzmanı #kbbdoktoru #kbbhekimi #kulakburunboğaz #kulakburunboğazhastalıkları #kulakburunboğazdoktoru #kulakburunboğazuzmanı #haftasonu #cumartesi

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi (@profdrmugeozcan)'in paylaştığı bir gönderi ()

Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir.

Prof. Dr. Müge ÖZCAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.