TR Doktor

Karmaşık Durumların İçinden Çıkma Sanatı

Yazar: Pedagog, Aile Danışmanı Okan Bal

Bazen içinden çıkılamayan karmakarışık durumlar yaşarız. Umut, özgüven, inanç ve yaşama sevinci dünyamızı terk eder. Karmaşık durumun içerisinden bir şekilde çıktığımız anda ise çok yoğun duygu geçişleri yaşarız. Bunun bir sanat olduğunu düşünür, sıradışı bir yeteneğimizi keşfetmiş gibi oluruz. Bunlar günlük hayatta ya da iş hayatında sıkça yaşanılan bir durumlardır. Aslında çok genel bir algı olmasına rağmen karışık durumların da bazı kilit ortak noktaları vardır. Bu ortak noktalar üzerinden bazı çözümler ve başlangıçlar üretmek de mümkün. Böyle bir durum içerisinde kalındığında sakin ve soğukkanlı olun. Daha sonra derin bir nefes alıp aşağıda sizler için bir araya getirdiğimiz yöntemleri hatırlayın.

1) Parçalara ayırın.
Genellikle karmaşık bir durumun içinden çıkmak için karmaşık düşünmek gerekmez. Bazen basit ve temel düşünmemiz gerekebilir. Parçalara ayırmak da en basit yöntemlerden biridir. İçinde bulunduğunuz durumu gelişim aşamalarına ayırın. Ya da kategorize edin. Adım adım ilerlemeyi deneyin.

2) Zihninizi berraklaştırın.
Biraz ara verin. Çıkın, dolaşın, bir şeyler atıştırın ya da televizyon izleyin. Uzun süreli bir düşünme sürecinde sürekli aynı yere yoğunlaştığınız için başka noktaları gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Bırakın biraz zihniniz tazelensin, berraklaşsın.

3) Farklı insanlar, farklı bakış açıları…
Güvendiğiniz birilerine içinden çıkamadığınız durumu tüm detaylarıyla anlatın. Durumu paylaştığınız kişi dahice bir çözüm üretememiş olsa bile size yeni bakış açıları kazandırabilir. Aynı zamanda durumu anlattığınızda sesli düşünmüş gibi olacaksınız. Bunu yapıyor olmanız da olaylara, ayrıntılara, çözüm alternatiflerine daha somut bir yaklaşım getirmenizi sağlayacaktır.

4) Önemseyin.
Acaba biraz erken pes ediyor olabilir misiniz? Ya da kaçmaya mı çalışıyorsunuz? Çözüm üretme konusunda yeterli ciddiyete sahip misiniz? Bunu ne kadar önemsiyorsunuz?

Belki de problem buradadır. Bu sorulara vereceğiniz dürüst cevaplar sizi doğru çıkışa götürebilir.

Pedagog, Aile Danışmanı Okan Bal İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.