TR Doktor

Tırnak Yemenin 7 Olumsuz Sonucu

Yazar: Pedagog, Aile Danışmanı Okan Bal

Estetik bir problem olmanın yanı sıra, tırnak yeme bakteri ve deforme parmakların oluşumu gibi sağlık problemlerine de yol açabilir.

Tırnak yeme alışkanlığı her yaşta görülebilecek problemli bir alışkanlıktır. 

Bu makalede sizlere tırnak yemenin neden kötü olduğunu ve bu alışkanlıktan neden uzaklaşmanız gerektiğini anlatacağız. 

TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ

Tırnak yeme binlerce insanın sahip olduğu ve çocukluklarında geliştirdiği bir alışkanlıktır. Çoğunluğumuz bu süreci aşmış olsak da, bazı insanlar yıllar boyunca tırnak yemeye devam eder.

Bu  alışkanlığın en inanılmaz özelliklerinden biri bunu yaptığımızı fark etmiyor oluşumuzdur. Diğer deyişle, tırnaklarımızı bilinçsiz olarak yeriz. Örneğin televizyon izlerken, metroyla yolculuk ederken ya da süpermarkette ürün seçerken…

Tırnak yemek kırılması zor bir alışkanlıktır. Bunu yapmanın çekici olmadığını bile bile parmaklarımızı acıtmaya devam ederiz ve hatta tırnaklarımızı yemek için yaptığımız bir şeyi bırakıp durabiliriz.

Bir çok durumda, problemlerden, endişelerden ve olumsuz hislerden kaçmak için aklımız ve bedenimiz bunu uygular.

Anksiyete ve stresi kontrol etmeye çalışmak insanların tırnak yeme nedenlerinden biridir. Bunu çok uzun süre yaptıktan sonra, bu alışkanlık kontrol edilemeyen sinirsel bir tik halini alır ve her gün tekrarlanan bir rutine dönüşür.

TIRNAKLARIMI YEMEYİ NASIL BIRAKACAĞIM?

Tırnak yemeyi durdurmak için, bir çok kadın estetik görünümü ön planda tutuyor. Erkekler için ise bu biraz daha karışık ama imkansız değil.

Belki de çoktan o acı ojeyi denediniz, ama ne yaptıysanız olmadı.

Bu alışkanlıkların problemlere yol açtığını bilsek de, bir çok zaman bu kötü alışkanlıkları durdurmak için kendimiz girişimde bulunmak durumundayız. Aynen sigara içmeyi ve alkol tüketimini bırakma sürecinde olduğu gibi.

Tırnak yemek tırnağın yapısını olduğu kadar uzamasını da etkiler. Sonuç olarak tırnaktaki farklı katmanlarda çatlaklar oluşur. Bu yüzden, tırnaklar yamuk şekilde uzar ve parmağın tırnak bölümündeki tüm yüzeyini kaplamaz.

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NELERE SEBEP OLUR?

Bu alışkanlığın sonuçlarını iki grupta anlatabiliriz: fiziksel ve psikolojik ya da duygusal.

Her iki durumda da, eğer kişi tırnak yeme alışkanlığını sonlandırmak istiyorsa, bu sonuçlar değerlendirmeye değer.

TIRNAK UZAMASINDA PROBLEMLER

Tırnak aşırı yendiği zaman, yetersiz ve çok yavaş hızda uzar. Bu da tırnakların görünümünü bozar ve ellerin fiziksel güzelliğini etkiler.

ACI

Bir şeyi tutarken, zarf açarken, alet kullanırken, bilgisayarda veya telefonda yazarken her hareket acı vericidir. Günlük aktivitelerimizi rahatça gerçekleştiremeyiz. Ellerimiz bir şeye dokunduğu zaman fena halde irkiliriz.

BAKTERİYEL HASTALIKLAR

Tırnaklar bakterilerin her türünün yayılması için çok ideal alanlardır. Tırnaklar sürekli kirli ve bakteri taşıyan nesnelere temas eder.

Tırnak altında biriken en yaygın bakteri türü salmonella ve E. Coli’dir. Bunlar çiğ yiyecekler aracılığıyla bulaşır.

Tırnaklarımızı ağzımıza götürdüğümüz zaman, bu mikroorganizmalar tükürüğe geçer ve oradan doğrudan vücuda aktarılır.

Durum ne olursa olsun, bazı insanlar bu bakterileri sindirdiklerinden dolayı daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olurlar. Vücut kendini bunlara karşı korumayı öğrenir ve onlar yüzünden hastalanmaz.

AĞIZ PROBLEMLERİ

Özellikle öndeki dişler tırnakları ısırır. Bu da dişlerin uçlarının bozulmasına ve diş hassasiyetinin artmasına neden olur. Ayrıca bu alışkanlık diş minelerine de zarar verir.

Bunun üstüne, alışkanlığımız ayrıca dişlerin düzeninin bozulmasına da sebep olur. Bu çiğneme problemlerine ve dişler tamamen kapanmadığı için uyku problemlerine yol açar.

DUYGUSAL FAKTÖRLER

Tırnak yiyen birinin en tipik alışkanlığı ellerini saklamasıdır. İşin aslı, insanlar kırık veya yenmiş tırnaklarının diğerleri tarafından görülmesini istemez. 

Bu alışkanlığın duygusal sonuçları arasında utanç, düşük özgüven, gerginlik ve üzüntü vardır.

Pedagog, Aile Danışmanı Okan Bal İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.