TR Doktor

Karpal Tünel Sendromu (El Bileğinde Sinir Sıkışması) Nedir?

Sesli Oku

 

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

  • El bileğinde median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan tabloya “Karpal Tünel Sendromu” adı verilir. Genellikle sık kullanılan elde görülmekle birlikte iki taraflı da olabilir.
  •  Belirtileri çeşitlilik gösterir ve duysal yakınmalar daha önce başlar. Geceleri ve günün ilk saatlerinde daha belirgin olan ellerde uyuşma ve ağrı genelde ortaya çıkan ilk yakınmadır. Hasta bu ağrılı durumdan kurtulmak için elini sallar ya da ovuşturarak rahatlar.
  •  Ağrı genellikle eldedir, zaman içerisinde ön kol, kol ve omuza yayılır. Tedavi edilmeyen hastalarda, zamanla elde güçsüzlük ve ince beceri gerektiren işleri yapmakta zorluk ortaya çıkar.
  • Karpal Tünel Senromu’nun nedenleri; elle ilgili zorlayıcı veya tekrarlayıcı hareketler yapılması, travma, gebelik, diyabet, guatr, böbrek yetmezliği, gut, romatizmal hastalıklar, el bileğinde yer kaplayan kist veya diğer lezyonlar .. vs olarak sıralanabilir.
  • Karpal Tünel Sendromunun tanısı; Hastanın öyküsü, fizik muayene ve elektronöromiyografik (ENMG) inceleme ile konulur. Ayırıcı tanıda; boyun fıtığı, kas romatizmaları, eklem romatizmaları, tendon rahatsızlıkları, damar hastalıkları göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Tedavide, el-el bileği splintleri, B vitaminleri, anti-inflamatuvar ilaç kullanımı, akupunktur, nöralterapi, PRP tedavisi, manuel terapi, fizik tedavi uygulamaları, lokal steroid injeksiyonu öncelikli seçeneklerdir. İlerlemiş vakalarda cerrahi tedavi düşünülebilir.

Diğer İlgili Makaleler