TR Doktor
kilo verme

Kilo Vermek

Yazar: Uzm. Dyt. Nuray Damla NOYAN

Son zamanlarda kilo almış olabilirsiniz. Bunun nedeni yaz tatili olabilir, bayram olabilir, metabolik bir hastalık olabilir, duygusal açlık olabilir, insülin direnci olabilir, sinir stress olabilir, ya da vücudunuz geçirdiğiniz bir travma yüzünden ‘’sizi korumak için’’ bilinçaltınız eşliğinde size kilo aldırıp yağlandırıyor olabilir.  Yüzlerce sebep var.

Kilo almaya başladığınızı fark ettiğinizde ya da size fark ettirdikleri zaman ilk yaptığımız şey yediklerimize dikkat etmeye başlamak olur. Tartıldığımız zaman hala bir değişiklik yoksa başka yollara başvururuz. İnternetten aramaya başlarız’’ hangi diyet beni zayıflatır ?’’ . Çoğu kez kolaya kaçmak istiyoruz. Çaylar, ilaçlar, zayıflama hapları, ne olduğu belirsiz zayıflama karışımları, arkadaş diyeti, size özel yazılmamış bir diyet, ne bulursak uygulayabiliriz.

ANCAK Diyet şahsa özeldir. Kan bulguları, yaşam şekli, hastalıklarınız, alışkanlıklarınız, alerjileriniz, yaşınız, boyunuz, kilonuz, cinsiyetiniz , sevmediğiniz yiyecekler, bunlar diyetinizi size özel kılar.

Bakın bir kilo almak için ekstra 7000 kaloriye ihtiyaç vardır. Ve bu kaloriyi 3 günde alabilir ve vücudunuza yerleştirebilirsiniz.

Kalori almak kolaydır ama yakmak maalesef biraz zor.

Peki gerçekten kilo veriyor musunuz?

Bir danışanımız bize geldiğinde yağ ölçüm yapmak isteriz. Diyetin en önemli parçası bence. Çünkü kilo kaslarınızdan mı gitmiş yağlarınızdan mı gitmiş bunu mutlaka görmeliyiz.

Eğer kilo ve yağ vermişseniz. Doğru yoldasınız.

Eğer kilo vermediniz ama yağ verdiniz. Doğru yoldasınız ( yağ ölçüm cihazıyla ölçüm yaptığımızda yağ miktarı azalmış, kas miktarı yükselmiş ve vücut suyu yükselmiş ise)

Eğer kilo artışı var . yağ ölçüm cihazıyla ölçüm yapınca yağ vermişseniz sorun yok. Kas ve su yükselmişse doğru yoldasınız)

Eğer kilo ve yağ artışı var. Durum iyi değil.  Kas ve su kaybetmişsiniz. Diyet içeriğinin acilen değiştirilmesi ve egzersizin saatinin değişmesi gerekiyor. Bunu sadece diyetisyeniniz yapabilir.

Ben danışanlarıma online hizmet veriyorum. Ankarada bulunan danışanlarım istediğim kan tahlillerini yaptırıyorlar ve ayda bir kez yağ ölçüm cihazı ile ölçüm yapılıyor. Şehir dışından hastam olunca da bulunduğu şehirde kan tahlili yaptırmasını ve uygun bir yerde ( spor salonu ya da bir klinikte) yağ ölçümü yaptırmasını istiyorum. Bu şekilde doğru yapılan bir sistemle ilerliyoruz. Online diyet hizmetimden yararlanmak isteyenler 05324737939 nolu telefondan bana ulaşabilirler. Sağlıklı günler dilerim. 

Uzm. Dyt. Nuray Damla NOYAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.