TR Doktor
Kolikli Bebek Uzm. Dr. Fatih Mert Gaziantep Çocuk Doktoru

Kolikli Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Yazar: Uzm. Dr. Fatih Mehmet Mert

Kolikli bebeklerin en önemli özelliği hiç durmadan ağlamalarıdır. Kolikli bebekler her gün 3 saat veya daha fazla süreyle durmadan ağlarlar. Ayrıca bir bebekte kolikten söz edebilmek için bu ağlamaların haftanın en az 3 gününde olması ve 2 ve daha fazla hafta ile devam etmesi gerekir. Kolik sorunu çoğunlukla bebeklerde 2. – 3. aylar arasında görülür. Kolik sorununda en bilinen etken bebekteki gaz sorunudur. Kolikli bebekle ilgilenmek ebeveynler için gerçekten zor olabilir.

Kolikli bebekleri sakinleştirme konusunda birçok yöntem denenebilir. Her yöntem de her kolikli bebekte işe yaramayabilir. Fakat aşağıdaki yöntemler kolikli bebeği sakinleştirme konusunda genelde işe yarayan yöntemlerdir.

1. Bebeğinizi dik tutun ve geğirmesini sağlayın. Bunun için bebeğinizi dik bir şekilde göğsünüze doğru tutun ve nazikçe sırtına hafif vuruşlar ve ovma yapın. Çoğu zaman kolikli bebeklerde gaz birikmesi olur. Eğer geğirmezse karın ağrısına yol açabilir.

2. Bebeğinizi dik şekilde tutarak hafifçe zıplatın. Kolikli bebekler bu tür hareketlerden hoşlanırlar. Fakat sert hareketler yapmayın ve bebeği fazla sarsmayın. Hareket bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur.

3. Bebeğinizi kundaklayın. Kundaklanmak bebeğe kendini anne rahmindeymiş hissini uyandırır be kendisini güvende hissetmesini sağlar. Kundaklamak için bir battaniye kullanabilirsiniz.

4. Bacaklarını yürüyormuş gibi hareket ettirin. Bebeğinizi yere sırt üstü uzatın ve ön tarafına geçin. Bacaklarını tutarak yürüyormuş gibi yavaşça hareket ettirin. Bu bebekte biriken gazı ve yuttuğu havayı dışarı atmaya yarayacaktır.

5. Bebeğinizi yüz üstü kolunuzda tutmaya çalışın. Bu şekilde uzanmaları kolikle bebeklere iyi gelebilir ve sakinleşmelerine yardımcı olur. Bir kolunuzda bebeğiniz uzanırken diğer kolunuzla da bebeğinizi sırtından tutun.

Uzm. Dr. Fatih Mehmet Mert İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.