TR Doktor
kalp damar hastalıkları beslenme kurban bayramı

Kurban Bayramı ve Kalp Damar Sağlığı

Yazar: Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir

Kurban Bayramında şekerli besinler yanında kırmızı et tüketimi oldukça artmaktadır. Öyle ki kahvaltı da dahi kavurma yenilmektedir. Ancak artan bu tüketim beraberinde kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve obeziteyi getirebilmektedir. Zaten bu hastalıklara sahip kişiler ise bayram dönemi aşırı kırmızı et tüketimi ile daha da kötüleşebilmekte ve hastaneye başvuruları artmaktadır.

Kurban bayramında dikkat edilmesi gereken öncelikle etlerin mümkünse en az 24 saat dinlendirildikten sonra tüketilmeye başlanmasıdır. Diğer taraftan etlerin pişirilmesinde haşlama veızgara yöntemleri tercih edilmeli, mümkün olduğunda kızartma yönteminden uzak durulmalıdır. Ayrıca etleri pişirirken ilave yağ yerine kendi suyunda pişmesi sağlanmalıdır. Etlerin doymuş yağ oranı yüksek olduğundan yağlı kısımları ayıklanarak yağsız, tuzu fazla kaçırmadan ve mümkünse sebzelerle birlikte pişirilmesi en sağlıklı yöntemdir.

Kalp damar hastalığı bulunan hastaların mümkün olduğunca bu kaidelere uymaları ve kırmızı eti aşırıya kaçmadan tüketmeleri sağlığın devamı ve mutlu bir bayram geçirmek için en doğrusu olacaktır.

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.