TR Doktor
Kol Ağrısı Omuz Ağrısı Uzm. Dr. Mustafa Karakan Omuz Kol Ağrıları

Omuz ve Kol Ağrısı

Yazar: Uzm. Dr. Mustafa Karakan

Omuz bölgesindeki ağrı ve hareket kaybının nedeni omuz bölgesindeki eklem kapsülü, kas ve kemik yapıların yaralanması, hastalığı veya başka bir bölgeden, organdan yayılan ağrı olabilir. Bu bölgede problemlere sık rastlanmasının nedeni, omuz ekleminin çok yönlü hareket kabiliyetine sahip olması ve bir çok iç organın yansımalarının olmasıdır.

Öncelikli olarak ağrının eklem bölgesi veya yansıma ağrısı mı ayırtedilmesi gerekir. Dişler, bademcikler, çene eklemi, boyun, kalp, akciğer, karaciğer, safra kesesi, dalak, kadınlarda rahim sorunları omuza yansıyan ağrılar şeklinde ortaya çıkabilir.
Omuz kol ağrısının nedenine yönelik ayrıntılı hasta hikayesi alınmalı, ilgili tüm organları ilgilendiren detaylı bir muayene yapılmalıdır.
Omuz- kol ağrısının nedenleri saptandığında kullanılacak bir çok ağrı tedavi yöntemi olmakla beraber nedene yönelik tedaviler başarılı ve kalıcı olacaktır. Bütünsel yaklaşımla, girişimsel ağrı tedavi yöntemleri kullanılarak başarılı tedaviler yapılmaktadır.

Uzm. Dr. Mustafa Karakan İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.