TR Doktor
bacak damar tıkanıklığı periferik arter hastalığı bacak ağrısı tedavisi

Periferik Arter Hastalığında (Bacak Kol Damar Tıkanıklığında) Tedavi

Yazar: Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir

Periferik Arter Hastalıklarında Tedavi yöntemleri

1) Yaşam Tarzı Değişikliği ve İlaç Tedavisi: Hastalığın erken tanısında öncelikle sigaranın bırakılması, şeker ve tansiyon hastalığının tedavisi, kilo verilmesi, yağlı ve şekerli beslenilmemesi, bol ve düzenli yürüyüşler belirgin fayda sağlamaktadır. Diğer taraftan uygulanan damar genişletici ve kan sulandırıcı tedaviler hastalık sürecinin ilerlemesini azaltmaktadır

2) Periferik Balon ve Stent Uygulamaları: İleri derece darlık veya tıkanıklık tesbit edilen damarlar ince tel ve kateterler vasıtası ile girilerek sonrasında damar durumu ve hastalığın derecesine göre balon ve stent uygulamaları ile açılabilmektedir. Öyle ki artık dizaltında ve ayaklardaki ince atardamarlara dahi müdahale edilebilmektedir. Günümüzde ilerleyen sağlık sektörü sayesinde özellikle İlaçlı Balon uygulamalarında büyük fayda sağlanılmakta ve sıkça kullanılmaktadır.

3) Operasyon: Damar darlıklarının ileri düzeyde ve büyük damar hastalıkları durumunda vücuttan alınan toplardamar veya suni damarlar vasıtasıyla da tedavi edilebilmektedir.

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.