TR Doktor
proloterapi ağrı fıtık bel-boyun ağrıları kalça ağrıları diz ağrıları omuz ağrıları eklem ağrıları bel-boyun fıtıkları

Proloterapi Nedir?

Yazar: Uzm. Dr. Mehmet Sıddık TUNÇAY

PROLOTERAPİ NEDİR ? HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?, Proloterapi; temelinde bir yenileme tedavisidir. Yapısı bozulmuş, yıpranmış, dejenere olmuş bağların eklemlerin, tendonların ve yumuşak dokunun kendisini yenilemesi demektir. Vücudun kendi kendini iyileştirici potansiyelini tetiklemek amaçtır. Kireçlenmeler proloterapinin en çok uygulandığı hastalıklardandır. Kireçlenen eklemin yapısı bozulur, bağları zedelenir, eklem aralığında daralma, kıkırdakta zedelenme olur. Bu durumda eklemi yenilemek için eklemde tendonların ve bağların kemiğe tutunduğu özel noktalara ve kıkırdak noktalarına özel bir proliferan solüsyon ile enjeksiyon yapılır. Bu enjeksiyon sonucunda vücudun iyileşme hücreleri uyarılan bu bölgelere gelip iyileşme başlatır ve doku tamiri ortaya çıkar. Fıtıklar, omurgada o bölgedeki biyomekanik bozukluğun, bağlardaki laksisitenin sonucu olarak ortaya çıkar, bu nedenle yeni fıtıklaşmaları engellemek için mutlaka o bölgedeki biyomekanik bozukluk; egzersizler, fizik tedavi yöntemleri veya proloterapi enjeksiyonları ile giderilmelidir.


Proloterapi; ayrıca omuzda tam kat olmayan kas yırtıkları, donuk omuz, menisküs yıpranmaları, tekrarlayan baş, boyun, sırt, bel ağrıları, ameliyat sonrası iyileşmeyen fıtıklar, fibromiyaljiye bağlı ağrılar, el ve ayakta sinir sıkışmaları, topuk dikeni, boyun kaynaklı baş ağrıları ve boyun kaynaklı baş dönmeleri, kuyruk sokumu ağrısı, tenisçi dirseği, kaburgalarda, omurgalarda geçmeyen ağrılar, sporcu yaralanmaları, eklem ve bağ gevşeklikleri gibi pek çok hastalıkta hastanın durumuna göre ilaç, fizik tedavi, egzersiz veya cerrahi gibi birçok tedavi yönteminin yanında uzmanı olan hekimler tarafından, uygun görülen hastada kullanılabilecek tıbbı bir tedavi yöntemidir.

PROLOTERAPİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Proloterapi proliferan solusyonlarla uygulanan tedavi yönteminin adıdır. Ve proloterapi yapılırken etkiyi artırmaya yönelik karışımlarda yapılabilir. Örneğin; hastadan alınan kanın işleme sokulması sonucu ile elde edilen PRP (kök hücre) veya CGF (konsantre büyüme faktörü) solusyonu kullanarak da proloterapi yapabiliriz. Proloterapi tekniği ile diz eklemine, omuza, bele, boyuna ve her türlü ekleme enjeksiyon yapılır.Proloterapi sonrasında tedavideki başarıyı artırmaya yönelik kişiye özel egzersiz programı verilir.

Uzm. Dr. Mehmet Sıddık TUNÇAY İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.