TR Doktor
Terapist Danışan Hasta İlişkisi Uzm. Psk. Görkem Alban Çorlu Psikolog Çorlu Terapi

Terapist – Danışan, Hasta İlişkisi

Yazar: Uzm. Psk. Görkem ALBAN

Psikoterapide başarının temel bileşenlerinden biri, danışan /hasta ile terapist arasındaki ilişkinin sağlamlığı ve istikrarıdır. Bu nedenle, terapistinizle birlikteyken rahat ve mutlu olmanız çok önemlidir.

Sert, aşırı eleştirel ve empatik olmayan terapistler daha az etkilidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, sevmediğiniz ve yargılayıcı görünen biriyle konuşmak, sizi çok iyi yapmaz. Seanslara katılmak istemiyorsanız ve tavsiyelere uyma ihtimaliniz de azalır.

Bir terapistte aranacak nitelikler arasında sıcaklık, dürüstlük, özgünlük, empati, sabır ve aynı anda olabilme becerisi yer alır. Bu nitelikler, danışanın /hastanın öz yeterlik hedefine ulaşmasına yardımcı olur. Öz yeterliği olan danışan/hastalar kendilerine, terapiye ve terapiste inanan kişilerdir. Terapinin yardımcı olduğuna inandığınızda, terapi hedefleri üzerinde aktif olarak çalışmanız daha olasıdır ve bu nedenle tedavinin faydalarını deneyimleme olasılığı daha yüksektir. Psikoterapinin en önemli yönlerinden biri iletişimdir. Konuşurken çok rahat hissettiğiniz bir terapist seçin.

Uzm. Psk. Görkem ALBAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.