TR Doktor
Boşanma Ayrılma terk travma

Boşanma Süreci

Yazar:

Boşanmaya karar verdiğinizde, eğer küçük bir çocuğunuz da bulunuyorsa, önemli kararlar vermek durumundasınız. Unutmayın, eşinizle boşanabilirsiniz fakat çocuklarınızdan boşanamazsınız.

Büyük çocuklarınız olduğunda işiniz, nispeten daha kolaydır çünkü kendi kararlarını daha kolay verebilirler fakat küçük çocuklarınız için durum farklıdır. Bu durumda, boşanma sırasında önemli kararlar vermeniz gerekecektir.

Örneğin, küçük çocukların nerede ve kiminle yaşayacaklarını belirlemek zorunda kalacaksınız. Çocuğunuzun, nerede okula gideceklerine, kimin yasal sorumluluğa sahip olacağına, sağlık sorunları olduğunda kimin ilgileneceğine, kimin nasıl mali destek verileceğine karar vermeniz gerekecektir.

Siz ve eşiniz bu konularda anlaşamazsanız, mahkeme sizin yerinize bu kararları verecektir.

Sizler karar veremediğiniz durumda mahkemeler, küçük çocuklarının nerede yaşayacağına, kendilerinden kimin sorumlu olacağını, kimin ne kadar mali destekte bulunacağını, tatillerde ne kadar süreyle kiminle kalacağını belirler.

Günümüzde, boşanma oranları çok yüksektir. Bazı bölgelerde bu oran her iki evlilikten birine kadar çıkmaktadır. Bireyler evlilik öncesinde birbirini iyi tanıyamaması, beklentilerini birbiriyle yeterli konuşmaması sonucunda boşanmalar da artmaktadır.

Aileler ne kadar çocukları hakkında endişelenseler de en büyük sorunu çocuklar çekmektedir.

Çocuklar her zaman kendi gelecekleri konusunda korkar ve endişe duyarlar. Boşanma sonrası incinmiş hissederler.  Bu sebeple, çocuklarla boşanma aşamasında konuşulması ve durumun açıkça onlara anlatılması gerekmektedir çünkü çocuklar, problemin kendilerinden kaynaklandığını düşünürler. Onlar için problemin kaynağı kendileridir.

Boşanma nedeniyle çocuklar, hem fiziksel hem de zihinsel hastalıklara karşı savunmasız hale gelebilirler. Onlarla doğru şekilde konuşulduğunda, onlar da bu problemi daha sorunsuz olarak atlatabileceklerdir.

Aşağıdaki ipuçları ebeveynlere, onlara nasıl konuşmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır:

·         Sır olarak saklamayın ve son ana kadar beklemeyin

·         Konuşurken eşinizle birlikte bulunun

·         Basit ve anlaşılır olun

·         Boşanmanın onun hatası olmadığını söyleyin

·         Bu durumdan onun gibi sizlerin de rahatsız olduğunuzu söyleyin

·         Boşanmanızın onu sevmenizi azaltmayacağını, her zaman onu sevmeye devam edeceğinizi söyleyin

·         Kimin hatalı, kimin haksız olduğunu konuşmayın, yanında tartışmayın

Çocuklar, onların ebeveynleri olarak davranmaya devam edeceğinizi, evlilik sona erdiğinde baba ve anne olarak birlikte yaşamasanız dahi, onlara yardım etmeye devam edeceğinizi bildikleri takdirde daha az sorun yaşayacaklardır.

Boşanma sürecinin uzaması ve sanrılı olması çocuklara çok fazla zarar verebilir ve boşanmanın verdiği zararı artırabilir. Ne kadar kısa sürede ve işbirliği yaparsanız çocuklar o kadar az etkileneceklerdir.

Ebeveynlerin çocuklarının refahını sürdürme yükümlülüğü hayati önem taşımaktadır. Çocuklar fazla stres belirtileri gösteriyorsa, bir değerlendirme yapmak ve tedavisi için çocuk ve ergen psikologuna danışılmalıdır.

Buna ek olarak, bir aile danışmanı, size boşanma sırasında sizin ve çocuklarınızın daha az etkilenmesine yardımcı olacaktır. Böyle bir danışma almanız, sizin ve çocuklarınızın ileriki yaşamınızda daha sağlıklı hareket etmenizi sağlayacaktır.

Başar Akçagöz

 

Diğer makaleler için:

https://www.basarakcagoz.com/blog.php


İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.