TR Doktor
sınav kaygısı imtihan kaygı

Sınav Kaygısı

Yazar:

Sınav korkusu, neredeyse her öğrencinin bir kere de dahi olsa hissetmiş olduğu olumsuz duygulara verdiği tepkilerdir. Sınav için çalışırsınız, tam kendinizi hazır hissedersiniz ki bir anda endişelenmeye, nabzınız hızlanmaya, terlemeye başlarsınız ve bildiklerinizi unutursunuz.

Hele bir de etrafınızdakilerin, ebeveynlerinizin baskıları veya akademik, mesleki baskılar varsa kaygı düzeyi daha da artar.

Anksiyetenin belirtileri fizyolojik, psikolojik ve duygusal düzeylerde meydana gelirler.

Fizyolojik olarak; kalp ritminin bozulması, kasların gerilmesi, mide bulantısı, ağzın kuruması ve terleme gibi etkileri olabilir.

Psikolojik olarak; kendine güven kaybına uğranması, karar verememe gibi etkileri olabilir ve bunların sonucunda soruların karşısında donum kalma, bildiklerini unutma durumunda kalınabilir.

Duygusal olarak; sinirli, endişeli, huzursuz, çaresiz, mutsuz hissedilebilir.

Biraz heyecan duymak normaldir hatta bu sınav öncesi sizi daha iyi hazırlanmanız için size destek olacaktır ancak bu heyecan seviyesi yükselirse ve bildiklerinizi dahi unutturacak seviyeye ulaşırsa sorun yaratır. Sınavda heyecandan okuduğunuzu anlayamamak, tuvalete gitme ihtiyacı duymak seviyesine getiren heyecan sorun olur.

Peki, anksiyete için ne yapmalıyız?

Çok yüksek sınav kaygısını nasıl azaltabiliriz?

               

1.       Sınava iyi hazırlanın

Öncelikle sınava iyi seviyede hazırlanmak kendine güven duygusunu arttırır. İnsanın kendine olan güveni ne kadar fazla olursa sınav kaygısı o derece azalacaktır. Sınava hazırlık için kendinize yeterli derecede zaman verin ve çalışmayı son zamana bırakmayın.

 

2.       Nefes ezersizleri yapın

Gevşeme hareketleri, solunum yolu egzersizleri, doğru nefes alıp vererek oksijen seviyenizin artmasına ve daha düzenli nefes almanızı sağlayacaktır. Düzeni nefes almak, kalbinizin de düzenli atmasını sağlar ve kan akışını düzenli hale getirir, kaygı düzeyini azaltır.

 

3.       Olumlu düşünün

Olumlu düşüncelere odaklanmaya çalışın, olumsuz düşüncelerden kendinizi uzaklaştırın. Bu konuda çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Daha fazla yardım için bizden yardım isteyebilirsiniz.

 

 

4.       Günlük hayatınızı rutine sokun

Sınav öncesinde her gününüzü aynı rutinde yürütmeye çalışın. Aynı saate uyanıp, aynı saatte yatmaya, aynı saatlerde yemek yemeye çalışın. Düzenli yaşam dikkat seviyenizi de artıracaktır.

 

5.       Olumsuz ortamlardan uzaklaşın

Çevrenizde sizi olumsuz etkileyecek arkadaş veya kişiler varsa, bu kişilerden uzak durmaya çalışın. Ebeveynlerinizin sizi olumsuz geri bildirim vermesi durumunda onları nazikçe uyarın. Eğer bu konuda kendinizi çaresiz hissediyorsanız, rehber öğretmenlerinizden veya uzman kişilerden yardım talep edebilirisiniz.

 

6.       Sınava son dakikada yetişmeyin

Sınav yerine zamanında olacak şekilde evinizden erken bir saatte çıkmak sizi bir de yetişme kaygısından koruyacaktır. Sınav kaygısına bir de sınava yetişme korkusu ilave etmek istemezsiniz.

 

7.       Sınav materyallerinizi son dakikaya bırakmayın

Gerekli evrakları, cüzdanınızı, kalemlerinizi, araba ve ev anahtarınızı, otobüs biletinizi v.b gibi gerekli olan her türlü ihtiyacınızı son anda etraftan toplamayın. Bir gün öncesinde hepsi aynı yerde hazır bulunsun.

 

8.       Uyarıcı almayın

Kafeini yüksek kahve gibi uyarıcıları sınav öncesinde almak sizi uykusuz bırakabilir. Size en iyi geleceklerden biri, sınav öncesi alınan güzel bir uygudur. Uykusuzluk, dikkati azaltır ve kaygı seviyesini yükseltir.

 

9.       Normal seviyede bir toklukla sınava girin

Sınav öncesinde çok fazla yemek yemeyin. Bunu söylerken sınava kesinlikle aç gidin demek istemiyorum. Gereğinden fazla yemek, kanınızın beyniniz yerine midenize akmasına sebep olacaktır, bu da dikkat seviyenizin düşmesine neden olur.

 

10.   Kendinizi affedin

Sınavı kaybederseniz ne yaparım düşünceleri size hiçbir fayda getirmez. Yeterli derecede çalışın fakat sonuç ne olursa olsun sınav öncesi bunu kendinize kabul ettirin.

 

11.   Bazı bitkilerden destek alabilirsiniz

Bütün bu anlattıklarımız yeterli gelmiyorsa; bir gece öncesi alınacak kediotu, zerdeçal, misket limonu size kaygı seviyenizi azaltmanızda yardımcı olabilir.

 

12.   Tüm bunlar halen size yeterli gelmiyorsa profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin.

 

Başar Akçagöz

 

Diğer makale konuları için:

https://www.basarakcagoz.com/blog.php

İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.