TR Doktor
çocuklarda safra kesesi taşı çocuklarda karın ağrısı çocuklarda safra kesesi taşı belirtileri

Çocuklarda Safra Kesesi Taşları

Yazar: Op. Dr. Mustafa Aydinç

Ultrasonografinin yaygın kullanılmasıyla çok az bilinen safra kesi taşları ve hastalıklarının çocuklarda çok sık olmamakla birlikte bir çok karın ağrısının nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.
Eskiden çocukluk dönemi safra kesesi taşları bazı kan hastalıkları nedeniyle olduğuna inanılırdı oysa günümüzde bu taşların % 80 nin oluş nedeni farklıdır. Günlük safra üretimi küçük bebeklerde 100 cc büyük çocuklarda ise 1000 cc kadar safra barsaklara salınır ve besinlerin sindirimi için gerekli bir salgıdır.

Çocuklarda safra kesesi hastalıkları nasıl bulgu verir.

Taşa bağlı safra kesesi iltihabı, akut apandisite benzer şekilde karın ağrısı, kusma, ve hafif ateşle seyreder. Ancak ağrının yerleşimi karnın sağ üst kısmında daha belirgin olup daha şiddetli ağrı oluşturur.  Safra kesesi iltihabı olmadan sadece safra taşı olan çocuklarda taş herhangi bir bulgu vermeyebilir. Başka nedenlerle yapılan ultrasonografik incelemeler sırasında tesadüfen karşılaşılabilir. 

Çocuklarda safra kesesi taşlarının tedavisi

Safra kesesi taşı olan çocuklarda safra kesesinin cerrahi olarak alınmasının (kolesistektomi) nedeni, taşa bağlı kese iltihabı(kolesistit), safra yollarının ve pankreasın iltihabına yol açmasının önüne geçilmesi nedeniyledir. Ancak bu grup hastaların tedavisi erişkinlerden farklıdır. Bulgu vermeyen bebekler ve küçük çocuklarda taşlar kendiliğinden eriyebilir yada sindirim kanalına düşebilme ihtimalleri nedeniyle bu yaş grubunda cerrahi tedavi için acele etmeye gerek yok.

Op. Dr. Mustafa Aydinç İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.