TR Doktor
İBS spastik kolon İrritabl bağırsak sendromu

İBS - Huzursuz - Hassas Barsak Semdromu - Spastik Kolon Nedir?

Yazar: Muharrem TAŞKOPARAN

HUZURSUZ - HASSAS BARSAK SENDROMU NEDİR?

Karın ağrısı, karında şişkinlik, gaz, dışkılama değişikliği, kabızlık  yada ishal gibi şikayetlerle  seyreden , insanın yaşam kalitesini inanılmaz derecede  bozabilen kronik bir hastalıktır. “Spastik kolon”, “Huzursuz barsak”, “Hassas Barsak” yada “İrritabl barsak sendromu” gibi isimleri de bulunmaktadır.

Gastroenteroloji kliniğine başvurma nedenleri arasında ilk sıradadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

Nedeni tam bilinememektedir.   Bağırsaklarda veya başka organlarda herhangi bir organik bozukluk yoktur. Yapılan  tüm tetkik ve tahlillerde  bir anormallik saptanmaz.  Kişilik yapısının ve kişinin  psikolojik durumunun, stresinin önemli olduğu düşünülür. Stres dönemelerinde hastanın şikayetlerininin  daha da arttığı gösterilmiştir. Geçici bir hastalık  değildir. Yaşam süresini kısaltmaz.

Bazı hastalarda kabızlık ya da çok sulu ishal görülür. Hastaların bir kısmında ise hem kabızlık hem ishal görülür. Hastalık tehlikeli değildir ve tehlikeli komplikasyonlara yol açmaz.

Ama, insanın yaşam kalitesini inanılmaz olumsuz etkiler ve  İşyeri, okul gibi yerlerde hasta için oldukça rahatsız edicidir. Hastayı hayatından bezdirebilir.

Bazı besinler bağırsak hareketlerinde değişmelere yol açar. Kahve, çay, kola, alkol, baharatlı yiyecekler, süt gibi besinler bu soruna yol açabilir. Bazı insanların sindirim sistemi bazı yiyeceklere karşı hassastır. Doktora başvuran kişiler özellikle bir besini yedikten sonra başladığını belirtebilir. Süt, kahve, yağlı yiyecekler, alkol bu besinler arasında sayılabilir. Hastalığa neden olmasalar da şikayetlerin artmasına yol açabilirler.

Muharrem TAŞKOPARAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.