TR Doktor
ishal beslenme ishal ve beslenme ishalde beslenme ishalde beslenme tedavisi sağlıklı beslenme

İshal ve Beslenme Tedavisi

Yazar: Dyt. Ali Yoldaş

İSHAL VE BESLENME TEDAVİSİ

İshal, dışkının sıklığında, miktarında ve hacminde artma olarak tanımlanabilir. Yaz aylarında ishal görülme sıklığı hep artar, bu yüzden aşağıdaki önerilere ihtiyacınız olabilir:
Özellikle durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda, iyi ilaçlanmamış içme ve kullanma sularında mikroplar uzun süre yaşayarak, çoğalır. Bu suların içilmesi veya böyle sularla bulaşıkların yıkanması, pişirildik-ten sonra buzdolabına konmayı unutulmuş yemeklerin, çiğ sebzelerle hazırlanmış salataların ve meyvelerin tüketilmesi sonucu ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak bağırsaklara ulaşır.

Diyet tedavisi şart
İshal döneminde vücuttan aşırı su ve elektrolit kaybı olacağı için kişide deri tonunda azalma, ani kilo kaybı, halsizlik, kansızlık, kalp ritm bozuklukları, böbrek yetmezliği, şuur bozuklukları, karın ağrısı, karında burkulma, iştahsızlık, iltihabi durumlarda bu bulgulara ek olarak ateş ortaya çıkar.
Genel olarak mikrobik kaynaklı ishaller için ilaç tedavisi gerekir. 24 saatten fazla süren ishallerde en yakın sağlık merkezine başvurulması gerekir.
Sıvı ve elektrolit kaybının az olduğu durumlarda, hastaya ishal için uygun bir diyet verilerek tedavisi yapılır. Ancak aşırı su ve elektrolit kaybı varsa ya da ağır dizanteri halleri, kolera şüphesi olanlar varsa mutlaka hastaneye yatırılmalı ve kaybedilen su ve elektrolitlerin yerine konması amacıyla serum verilmelidir. Sonra ishale neden olan ilaçlar saptanıp uygun ilaç ve diyet tedavisi yapılır.

DİYET TEDAVİSİNDE
Kaybedilen su ve elektrolitin yerine konması,
Enerji ve besin öğeleri gereksinimlerinin karşılanması,
Bağırsakların çalışma hızını artıran posalı besinlerin azaltılması esastır.
İshali olan kişilerin posasız ve yağsız besinler tüketmesi gerekir. Posa içeriği yüksek çiğ sebze ve meyveler, kuru baklagiller, tam tahıl ürünlerinden bu dönemde uzak durulmalıdır. Ayrıca kuruyemişler, şeker, çikolata, yağlı yiyeceklerden (kızartmalar, mayonez, tereyağı, kaymak vb.) kaçınılmalıdır. Bu dönemde kızartma yerine haşlama ve fırında pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.
Acılı ve fazla baharatlı besin tüketilmemelidir. Sucuk, salam, pastırma gibi şarküteri ürünlerinden de kaçınılmalıdır.
Yağsız makarna ve pirinç pilavı, pirinç lapası, yayla çorbası, yağsız beyaz peynir, yoğurt, kabuksuz elma, muz, şeftali, havuç, haşlanmış patates, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yağsız ızgara köfte yenilebilir.
Ayrıca tuzlu ayran, taze sıkılmış meyve suları, açık çay ve bol bol temiz- güvenilir -su içilebilir. Hastalık boyunca evde istirahat edilmelidir.
ÖRNEK MENÜ
KAHVALTI :
Limonlu çay
1 kibrit kutusu kadar az yağlı beyaz peynir
1-2 dilim ekmek
1 adet haşlanmış patates
KUŞLUK:
1-2 bardak tuzlu ayran
1 porsiyon meyve (elma, muz veya şeftali-kabukları soyulacak.)

 

ÖĞLEN:
Haşlanmış veya fırınlanmış et (yaklaşık 3-4 köfte kadar-120g)
1 tabak pirinç pilavı veya makarna (az yağlı)
1 kase yoğurt (200g-az yağlı)
1-2 dilim ekmek

İKİNDİ :
1-2 bardak tuzlu ayran
1 adet galeta ve yağsız peynir

AKŞAM :
1 kase yoğurtlu pirinç çorbası
1 Tabak yağsız patates püre
1 kase yoğurt
1-2 dilim ekmek

GECE :
1 Kase az yağlı yoğurt

 

Dyt. Ali Yoldaş İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.