TR Doktor
siyatik

Kalça ve Bacak Ağrılarında Unutulan Bir Tanı; Priformis Sendromu

Yazar: Doç. Dr. İrfan Koca

· Kalça ve/veya bacak ağrılarında, akla ilk olarak bel fıtığı (lomber disk hernisi) gelmekle birlikte, bu tarz ağrıların, gözden kaçırılan, birçok farklı nedeni vardır; miyofasiyal (kas) ağrı sendromları, sakroiliak eklem ağrıları, facet eklem problemleri, damar hastalıkları, kireçlenmeler, priformis sendromu, siyatalji, nöropatik ağrılar, kalça problemleri..vs

· Piriformis sendromu; Siyatik sinirin, kalçada piriformis kasının altında geçerken bası veya fibröz bantlar nedeniyle oluşan, siyatik sinirin sıkışmasıdır (tuzak nöropatisi).

· Priformis Sendromu; priformis kasının travmaya maruz kalması, uzun süreli yanlış duruş/oturuş pozisyonları, uzun süreli yürüyüş/koşma, kasa direkt bası oluşturan sert zemine oturma, dar kıyafetler, kalça operasyonları.. gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

· En sık görülen belirti, kalça ve bacak arka yüzeyinde ağrıdır. Belirtiler aniden başlayabileceği gibi, hafif şiddette başlayıp zamanla artabilir. Yürümekte ve kalça iç rotasyonu ile gluteal bölge ve uyluk arka yüzde ağrı artar. Özellikle sert zeminde oturmak, bacak bacak üzerine atma, ağrıyı artırır.

· Nadiren bacakta güçsüzlük, diz altında duyu ve refleks kaybı olabilir .

· Piriformis sendromunda uygulanan tedaviler; istirahat, soğuk/sıcak kompres tedavileri, fizik tedavi modaliteleri ve uygun ergonomi, postür ve aktivite eğitimidir, priformis kasına yönelik germe-gevşeme egzersizleri, kalça-pelvik egzersizler.

· Piriformis sendromunun tedavisinde adale içine lokal anestetik veya kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir.

· Son yıllarda kas içine yapılan botulinum toksin (Botox) enjeksiyonu fizik tedaviye yeterli cevap alınamayan durumlarda etkili bir yaklaşımdır.

· Konservatif tedavi ile yanıt alınamayan vakalarda cerrahi uygulanabilir.

Doç. Dr. İrfan Koca İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.