TR Doktor
Alanya Karbon Peeling Alanya Lazerle Cilt Gençleştirme Alanya Cilt Gençleştirme

Karbon Peeling (Lazerle Cilt Gençleştirme )

Yazar: Uzm. Estetisyen Leyla Naile AYKANAT

LAZER KARBON PEELİNG
Karbon Peeling (Lazerle Cilt Gençleştirme )


Gelişen teknoloji ve bilimsel veriler ışığında lazer teknolojileri hayatımızın her alanında olduğu gibi tıp alanında da kendisine yer edinmeye devam ediyor. Lazer yöntemlerinin cilt sağlığı ve güzelliği için kullanımı da bu gelişmenin ışığında kendisine yer edinmiş durumdadır. Karbon peeling uygulaması işte bu gelişimin getirdiği son yeniliklerden bir tanesidir.
Karbon peeling uygulaması son dönemlerin en popüler lazerle cilt yenileme işlemlerindendir.   

 Karbon Peeling Nedir ?

 Karbon peeling, Q switched Nd:Yag lazerle yapılan yüz yenileme ve gençleştirme işlemidir.

Tedavi Nasıl Uygulanır ?

Karbon peeling uygulaması öncesi yüz bölgesi temizlenir ve karbon solüsyonu uygulanır. Solüsyon uygulaması sonunda lazer tedavisi başlar. Lazer, karbon ile boyanmış alanlara uygulanır ve tüm karbon yapılar patlatılır ve temizlenir.İkinci aşamada non-ablatif  adını verdiğimiz cilt gençleştirme işlemi uygulanır. Uygulama esnasında ağrı-acı hissedilmez. Uygulama alanlarında yaklaşık yarım saat süren bir kızarıklık oluşur ve bu kızarıklık sonrasında kendiliğinden kaybolur.


KARBON PEELİNG

Karbon peeling genellikle leke tedavisinde kullanılan, büyüyen gözenekleri küçülten, cilt sarkmasını önleyen, cildi gençleştiren ve aydınlatan bir tedavi yöntemidir. Karbon peeling lazer yardımıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Leke tedavisinde ve cilt yenilenmesinde kullanılan Q-switched Nd:Yag lazer ve karbon solüsyonuyla birlikte kullanılmaktadır. Lazer uygulaması yapılmadan önce ilk olarak cilde karbon krem sürülüyor. Sürülen krem ciltte 15,20 dakika bekletiliyor ve cilt tarafından emilmesi sağlanıyor. Böylece krem gerekli enerjinin ciltte en yüksek düzeyde oluşmasını ve uygulanan lazerin daha etkili olmasını sağlıyor. Özel olarak hazırlanan bu krem, lazer atışları yapıldığı zaman, ısının birden yükselerek yüzeydeki deri tabakasının karbonla birlikte buharlaşmasını ve cilt üzerinden kalkmasını sağlıyor. Yapılan bu işlem 5-10 dakika arası sürmektedir. Aynı zamanda uygulanan lazer işlemi, hücre yenilenmesini sağlarken, kollajen üretimini de tetikleyerek cilde elastikiyet kazandırıyor.

Uzm. Estetisyen Leyla Naile AYKANAT İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.