TR Doktor
Kaz ayağı çizgileri Akne ve akne izleri Göz kapaklarındaki beyaz ve sarı lekeler Dudak üzeri sigara çizgileri

Plexr ile Ameliyatsız Hangi Tedaviler Yapılabilir?

Yazar: Uzm. Estetisyen Leyla Naile AYKANAT

Plexr ile ameliyatsız göz kapağı estetiği yapılabildiği gibi
Kaz ayağı çizgileri
Akne ve akne izleri
Göz kapaklarındaki beyaz ve sarı lekeler
Dudak üzeri sigara çizgileri
Çeşitli et benleri (yalnızca kesinlikle riski olmayan benler)
Karın germe ve boyun germe
Çil tedavileri
Yara izlerini silme
Siğil tedavileri
Aslında tedavi herkes için uygundur, fakat işlem yapılacak bölgede aktif yara veya enfeksiyonu olanlar ile gebelerde kullanılmaz.
İşlem öncesinde 1 hafta boyunca kan sulandırıcı ilaçların, ağrı kesicilerin ve alkol kulanımının olmaması gerekir.
Tedavi alanı çevresinde şişlik-ödem görülmesi normaldir (ödem için ödem çözücü solüsyon önerilir, kişiden kişiye değişmekle birlikte bu ödemin çözülmesi 1-5 gündür).
Tedavi alanı nötr sabun (ph:5,5) (bulunabilirse marsilya sabunu) ile temizlenmelidir ve hiçbir alkollü ürün ile dezenfekte edilmemelidir.
Dezenfektan olarak yalnızca benzalkonyum klorür içerikli ürünler tercih edilmelidir.
Oluşan kabuklar herhangi bir flaster veya bant ile kapatılmamalıdır.
Buharlaşarak kabuk haline gelen doku yaklaşık 7 ile 20 gün arasında düşmektedir. Bu kabuklar kesilikle kaldırılmamalı, kendilerinin düşmesi beklenmelidir. Bölgeyi yumuşatmak için, herhangi bir nemlendirici krem sürülmemelidir.
Güneş veya yapay ışıklardan bölgeyi korumak için kalın bir  likit fondöten bloğu uygulanmalıdır (Bilgisayarlar, uva ışık veya ev ışığı dahil). Bu likit fondotenli güneş koruyucular sabah uyandıktan akşam yatana kadar birkaç saatte bir tekrarlanmalıdır. Yatmadan önce nötr sabunla ovalamadan likit fondotenli güneş koruyucu silinmeli ödem çözücü ıslak pansuman 10 dk uygulanmalı ve arkasından önerilecek olan göz damlası (sadece kabuklara) sürülerek yatılmalıdır.
Sabah uyandıktan sonra yine 10 dk ilaçlı ıslak pansuman arkasından göz damlası (sadece kabuklara) sürülüp cilt damlayı emdikten sonra yine akşam yatana kadar likit fondotenli güneş koruyucu sürülmeye devam edilmelidir.

Uzm. Estetisyen Leyla Naile AYKANAT İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.