TR Doktor
Kasık Fıtığı Çocuklarda Kasık Fıtığı Kasık Fıtığı Tedavisi

Çocuklarda Kasık Fıtığı Tedavisi

Yazar: Op. Dr. Mustafa Aydinç

Kız yada erkek çocukların her ikisinde de kasık bölgesinde ingiunal kanal adını verdiğimiz bir kanal bulunur. Erkek bebekler anne karnında iken yumurtaları (testisleri) karın bölgesinde gelişir yine doğum öncesi ingiunal kanal aracılığıyla torbaya (skrotum) içine inerler bu iniş sonrasında testisin geçtiği yol hemen kapanır eğer kapanma olmaz, barsakların geçişine izin verecek genişlikte ise kasık fıtığı dediğimiz durum oluşur. Bu açıklık barsak geçişine izin vermeyecek kadar dar ise hidrosel (su fıtığı) gelişir. Kız çocuklarında ingiunal kanal içerisinde uterin bağ yer alır. Erken doğan bebeklerde bu sorunlara daha sık rastlanır.

Kasık fıtığı nasıl anlaşılır

En sık ağlama, ıkınma, öksürük gibi karın içi basıncını artıran durumlarda kasık bölgesinde beliren şişlik oluşması yada aynı anda çocukta şiddetli ağlama veya sancı durumuyla anlaşılır. Şişlik nedeni ingiunal kanal içerisine giren erkek çocuklarda barsaklar kız çocuklarıda ise yumurtaları (overleri) nedeniyledir. Bu organlar kanal içerisinde sıkışabilirler, son derece ağrılı bir olaydır. Bu durumda acil müdahale ile bu organları karın içerisine gönderilmesi gerekir yoksa sıkışan barsaklar yada yumurtaları gangrene gider. 

Kaşık fıtığı fark edildiğinde ne yapılmalıdır

Kasık fıtığının tedavisi cerrahidir herhangi bir ilaç yada beklemekle düzelmez. Kasık fıtığı fark edildikten sonra çocuğun ameliyat olmasını zorlaştıracak başka bir sağlık problemi yoksa en kısa zamanda ameliyat olması sağlanmalıdır. Yoksa günü birlik basit bir ameliyatla düzelecek kasık fıtığı organ kaybıyla sonuçlanabilir ve bütün hayatını olumsuz etkileyecek sorunlar oluşabilir.

Op. Dr. Mustafa Aydinç İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.