TR Doktor
kasık muayenesi kasık fıtığı çocuk cerrahisi

Çocuklarda Kasık Muayenesinin Önemi

Yazar: Op. Dr. Mustafa Aydinç

Çocukluk yaş grubu kasık şişliklerinin büyük çoğunluğu aile tarafından tesadüfen yada rutin muayene sırasında ortaya çıkar, çünkü bu bölgede oluşabilecek şişliklerin büyük çoğunluğu gözle görülebilir ve dokunmakla hissedilebilir, dikkatli bir anne tarafından kolaylıkla fark edilebilir
Çocukluk çağında kasık bölgesinde görülen anomaliler, ilerleyen yaşlarda hidroselden, yaşamı tehdit eden boğulmuş kasık fıtığı ya da testis tümörüne kadar uzanan sonuçlar doğurabiliyor. Tek tedavi yönteminin cerrahi olduğu bu tür anomalilerde, zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekiyor.
Kasık bölgesi anomalilerinde anne babalara bu konuda büyük görevler düşmektedir. Kasık bölgesi anomalilerinin bir çogu dikkatli bir anne baba tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. Özellikle büyük çocuklarda burada meydana gelen ve saklanmış bir anomali, çocuk için büyük tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Genellikle çok hareketli, yerinde duramayan çocuklarda görüldüğü düşünülen kasık fıtığının en temel nedenlerinden biriside ailesel yatkınlık. Çocuklar çok koştuğu, oynadığı ya da öksürdüğü için fıtık olmaz. Var olan fıtık, bu durumlarda daha erken ortaya çıkar
 Kasık Fıtığı Doğuştan Geliyor
 Kasık fıtığı doğuştan kapanması gereken ingiunal kanalın kapanmaması nedeniyle oluşmaktadırlar. Kız çocuklarında over, karın içi organı olarak kalıyor. Erkeklerde ise bazı hormonların salgılanmaya başlamasıyla, testisler böbreklerin hemen altındaki yerlerinden ayrılıp, yavaş yavaş doğal yerine doğru hareket etmeye başlıyor. Altıncı ve yedinci aylarda kasık kanalı denilen bölgeye geliyor ve doğumdan önce de skrotum denilen torbaya iniyor. Bu süreci sağlayan iki ana faktör var: İlki, karın zarı denilen periton kıvrımının testise öncülük etmesi ve onu torbada olması gereken yere indirmesi; ikincisi de hormonal değişikliklerin oluşması. Testisler torbaya indikten sonra görevini tamamlayan karın zarı kıvrımı kapanmazsa, karşımıza kasık fıtığı görüntüsü çıkıyor. Şişlik, bazen de ağrı ile belirti veren kasık fıtığının tanısında, anne ve babanın anlattıkları önemli oluyor, tanı çoğunlukla anne ve babadan ayrıntılı bir biçimde öykü alınmasıyla başlanır. Ardından fiziksel muayenesi yapılan çocuk ayağa kaldırılarak ya da öksürmesi istenerek o bölgede hafif bir şişliğin meydana gelip gelmediği kontrol ediliyor. Bunun yanında, kasık bölgesi elle yoklandığında deneyimli bir el kolaylıkla hissedebilir, çoğunlukla muayene bulguları tanı için yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda kasık bölgesinin ultrason ile incelenmesi de gerekebilir.
 Farklı türlerde ortak tedavi cerrahi
 Kasık fıtığı, kese açıklığının boyutuna göre farklı gruplara ayrılsa da ortak tedavi yöntemi cerrahi oluyor. Bu rahatsızlıklarla ilgili yanlış bir inanış kasık fıtıkları ve kasık bölgesi anomalilerinde çok önceden önerilen, kasık fıtığı bağı ya da bölgeye baskı uygulanmasının birçok komplikasyona neden olduğu biliniyor. Karın içi organlar ya da testis baskıya maruz kaldığı için zarar görüyor. Kasık bölgesi anomalileri, çocuk cerrahisi kliniklerinde en fazla gerçekleştirilen işlemlerin başında geliyor. Günübirlik olarak değerlendirilen bu ameliyatların mutlaka genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılmalıdır. Ameliyatta kasık bölgesinden çok minik bir kesiyle fıtık bölgesine ulaşılıyor. Karın içi organlarına dokunmadan çok hassas ve titizlikle çalışılarak 15-20 dk lık bir sürede ameliyat bitirilir, aynı gün içerisinde hasta evine çıkabilir.

Op. Dr. Mustafa Aydinç İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.