TR Doktor
hipertansiyon yüksek tansiyon

Hipertansiyon ile İlgili Yanlış Bilinenler!

Yazar: Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir

Benim vücudum bu değerlere alıştı; Kalp damar sistemimizin belli basınç değerleri üzerinde bunu dengelemek amaçlı refleks yanıtları olsa da sınırlıdır. Sürekli yüksek seyreden tansiyon sinsi bir şekilde vücut hasarlarına devam etmektedir

Şikayetim yokki: Hipertansiyonda şikayetlerin ortaya çıkması artık tansiyonun bünyemizi etkilediği ve organ hasarlarına başladığının göstergesidir. Şikayetin olmadığı dönemlerde tansiyon kontrol altına alınarak bu hasarlar engellenmiş olur.

Tansiyon ilaçları bağımlılık yapar: Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların bağımlılık potansiyeli bulunmamaktadır.

Zaten diyet tuz kullanıyorum: Ülkemiz tuz tüketiminde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Günlük tuz gereksinimizi yediğimiz ekmekten dahi karşılayabilmekteyiz. Bu nedenle diyet tuz kullanımı tek başına yetersizdir.

Tansiyonum her zaman yükselmiyor, yükselince ilacımı alıyorum:  Hipertansiyon sadece bir süre devam eden bir hastalık değildir. Her kalp atımında bu tansiyon değerleri sağlanmaktadır. Zaten günümüzde kullanılan tansiyon ilaçları 18-24 saat etkinlik gösterek tansiyonu düzenleyebilmektedir.

Zaten ilaç kullanıyorum: İlaç kullanımı tansiyon tedavisinde tek başına yeterli değildir. Bu nedenle mutlak yaşam tarzı değişiklikleri beraberinde sağlanmalıdır.

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.