TR Doktor

Bayramdan Sonra Fazla Kilolardan Nasıl Kurtuluruz?

Sesli Oku

SEVGİLİ HANIMLAR BEYLER…

BAYRAM GELDİ GEÇTİ… İKRAM EDİLEN TATLILAR GERİ ÇEVRİLMEDİYSE TEZ VAKİTTE TOPARLAMAK EN ÖNEMLİSİ…

Bilindiği üzere bayramda her evde tatlı ikramları yapılır, ee tatlıları yedik bir de çikolata ve kolonya ikramları onu takip eder. Biz yeterli olduğunu söylesek de teyzelerimizin amcalarımızın kalbini kırmamak sundukları ikramları yemeyi adeta bir borç ediniriz.

Gelin şimdi bu fazlalıklardan kurtulmanın yollarını sıralayalım…

  1. Günün en güzel öğünü: KAHVALTI…

Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak uyku ile birlikte uzun süre aç kalan sindirim sistemimizin de uyanmasına yardımcı olur. Eğer kahvaltıyı atlarsak aç kalmanın da ötesinde metabolizmamızı daha da yavaşlar ki bu bizim istemediğimiz bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

  1. Günlük en az 10.000 adım gerçeği…

Her gün kendinize ayıracağınız bir saatiniz neden olmasın. İlk günler belki zor gelecek ama inanın vücudunuz alıştıktan sonra çıkmayınca rahat edemeyeceksiniz. İlk zamanlar iş yerlerinde ya da apartmanlarda asansör kullanmayarak, markete yürüyerek giderek hareketimizi arttırabiliriz. Böylelikle hem fazlalıklar gidecek hem de metabolizmamız canlanacaktır.

  1. Öğünlerimizi doğru planlamak…

Yemek yemek vücutta enerji harcanmasını da arttıran bir durumdur. Son zamanlarda sıkça bilinen bir gerçek aç kalarak alınan kilolardan kutulamayacağımızdır. Bunun için öğünlerimizi doğru planlamak oldukça önemli bir nokta haline gelmiştir. Öğünlerimizde protein içeriği yüksek, rafine edilmiş karbonhidrat ve yağlardan uzak yeterli ve dengeli bir örüntü ile planlarsak metabolizma hızımız sürekli olarak hızlı çalışacak sonucunda da fazlalıklarımızdan kurtulmuş olacağız.

  1. Biri uyku mu dedi…

Gün içerisinde yorulan bir bedenin kendini yenilemesi için olmazsa olmazıdır uyku. Metabolizmanı daha düzenli çalışması için 5 ile 8 saat arasında uyumak yeterli olacaktır. Uyku süresi beslenme planın düzenlenmesinde, metabolizmanın hızlanmasında ekstra önemli bir nokta haline gelmiştir. Uyumadan iki saat önce kadar yağlı yiyeceklerden uzak süt –yoğurt –ayran-cacık gibi alternatiflerden oluşan bir ara öğün ile beslenmemizi noktalayıp güzel bir uykuyu hak ederiz diye düşünüyorum.

  1. Ve olmazsa olmazımız SU…

İnsan vücudunun büyük bir kısmının su olduğunu düşünürsek içmemek için hiçbir bahanemiz olmayacaktır. Metabolizmanın daha canlı olması, hücrelerin daha hızlı yenilenmesi, fazlalıkların daha çabuk gitmesi için gün içerisinde en az 10-12 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Unutmayalım ki suyun yerini tutan hiçbir içecek yoktur.

Diğer İlgili Makaleler