TR Doktor
Emzirme Döneminde Beslenme Beslenme Diyetisyen Elif Doğandemir

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yazar: Dyt. ELİF DOĞANDEMİRHamilelik ile birlikte başımıza gelen en güzel şey olsa gerek emzirmek…

Bebek ile kurulan ilk bağ…ilk dokunuş… ve ilk besin anne sütü…

Emzirme döneminde sürecin daha sağlıklı ve anne sütünün daha kaliteli olması için beslenme daha da önemli bir konu haline geliyor. Hamilelikte ne kadar sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandıysak aynı şekilde devam ettirmek bizim için önemli olacaktır.

Emzirme döneminde zayıflama diyeti yapmak hem anne hem de anne sütünün kalitesi için sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Keza gene bebeği de besliyorum deyip fazla miktarda yemek sağlıklı olmayacaktır. Günlük almanız gereken enerjiye ekstra 500kkal ek yapmak yeterli olacaktır. Bu durumda bir beslenme uzmanınızdan yardım almanız sizin için yararlı olacaktır.

Emzirirken hedefiniz zayıflamak olmamalı. Emzirirken zaten fazla miktarda enerji harcayacaksınız. İlk dört ay ayda 0,5-1 kg arasında kayıplar olacaktır. Ayda 2kg’dan fazla kilo kaybı sütünüzün kalitesini azaltacaktır.

Emzirme döneminde hem sıvı ihtiyacınız artacak hem de sür üretimini desteklemesi için günde en az 2,5-3lt su içmeye özen gösterin. Sıvı ihtiyacını hazır meyve sularından ya da asitli içeceklerden karşılamak yerine ayran ev yapımı kompostolardan yararlanabilirsiniz. Kompostolara ekstra şeker eklemenize gerek yok meyvelerin kendi şekeri yeterli olacaktır.

Kaliteli protein tüketmeye özen gösterin. Özellikle kahvaltınızda mutlaka yumurta tüketin.

Günde 3 bardak kadar süt-yoğurt-kefir tüketebilirsiniz. Süt şişkinlik problemlerine yol açıyorsa laktozsuz tercih edebilirsiniz.

Canınız tatlı istediği zamanlarda veya ara öğünlerinizde kuru meyvelerden veya sütlü tatlılardan yararlanabilirsiniz. Kızartmalı, yağlı tatlılara göre daha besleyici olacak ve süt yapımınızı destekleyecektir.

Ara öğünlerinizde fındık, ceviz, bademden yararlanabilirsiniz.

Öğünlerinizde bol yeşillik tüketmeniz özelliklede koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit açısından yararlı olacaktır.Dyt. ELİF DOĞANDEMİR İsimli Yazarın Diğer Yazıları